Maďari si pripomenuli výročie novej ústavy. Padali aj silné slová

Maďari protestovali v uliciach Budapešti proti zdanenie internetu. 29. októbra
Maďari protestovali v uliciach Budapešti proti zdanenie internetu. 29. októbra Zdroj: TASR

Podľa premiéra Orbána Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, ale expremiér tvrdí, že Maďarská republika je mŕtva a krajinu vedie zločinecká skupina.

Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, pretože chráni maďarský jazyk a kultúru. Vyhlásil to v pondelok (25. 4.) premiér Viktor Orbán pri príležitosti piateho výročia vyhlásenia novej ústavy krajiny.

Orbán na slávnostnom podujatí v parlamente zdôraznil, že je potrebné strážiť vonkajšie hranice Schengenu. Posúdenie žiadostí tých, ktorí chcú prísť do Európy, je podľa neho potrebné vykonať v kontrolovateľných podmienkach mimo európskeho územia, informovala agentúra MTI.

Orbán vyjadril presvedčenie, že odpovede na problémy demografie a trhu práce musia členské krajiny Európskej únie hľadať v rámci svojej suverenity.

Zdroj: TASR

Súčasná EÚ nemá funkčné návrhy na riešenie rôznych kríz, Maďarsko a štáty strednej Európy naproti tomu charakterizuje "akcieschopnosť a životaschopnosť", myslí si Orbán.
"Rozdiel tkvie v tom, že Maďarsko má modernú ústavu, Maďari dokážu sformulovať to, odkiaľ prišli, kde sú a kam smerujú. Európa popiera svoj pôvod a nechce priznať, kam ide," dodal.

Maďarská republika je mŕtva a krajinu vedie zločinecká skupina. Na demonštrácii v Budapešti pri príležitosti piateho výročia vzniku ústavy to dnes vyhlásil predseda opozičnej Demokratickej koalície (DK) a expremiér Ferenc Gyurcsány.

Bývalý premiér pred niekoľkými tisíckami sympatizantov na Budínskom vrchu povedal, že v maďarskom parlamente výročie ústavy oslavoval len vládnuci blok Fidesz-KDNP, ktorý nový základný zákon pred piatimi rokmi presadil. DK však podľa Gyurcsánya namiesto osláv vyhlásila demonštráciu, lebo smúti po republike, ktorá žila 22 rokov, uviedla agentúra MTI.

"Vlasť nepatrí iba vládnucej väčšine, ale každému," zdôraznil Gyurcsány. Premiéra Orbána okrem iného kritizoval aj za to, že v novej ústave zakotvil zmenu názvu krajiny z Maďarskej republiky na Maďarsko.

Zdroj: TASR

Novú ústavu s uvedenou zmenou prijal parlament 18. apríla hlasmi poslancov vládnucich strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP). Podporili ju aj poslanci opozičného Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik.

Vtedajší prezident Pál Schmitt zákon o novej ústave podpísal 25. apríla 2011. Do platnosti vstúpil 1. januára 2012.

Vlna protestov proti novému základnému zákonu, ktorý podľa jeho kritikov zabezpečil upevnenie moci terajšej vlády, sa vzápätí zdvihla nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí. Predstavitelia vlády kritiku označili za útok na suverenitu Maďarska.

BUDAPEŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maďarsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.