Navštívili sme posledné rodiny, ktoré dodnes žijú v zóne smrti pri Černobyle

Ľudia, ktorí stále žijú v zóne smrti pri Černobyle.
Zdroj: TV Markíza

Starkí dostávajú penziu okolo 45 eur, napriek tomu sa ale nesťažujú. Jedlo im dovezú len párkrát za mesiac.

Len na ukrajinskej strane vysťahovali úrady takmer 100 obcí a dve mestá, ďalšie v Bielorusku. Mnoho ľudí po výbuchu začalo nový život v iných oblastiach bývalého Sovietskeho zväzu, no asi 700 ľudí sa napriek riziku chcelo vrátiť späť.

Dnes žije už len posledná stovka z nich. Bývajú v skromných drevených domoch, väčšina z nich sú dôchodcovia. Ukrajinci sú ale zjavne majstri v prežití. Starkí dostávajú penziu okolo 45 eur, napriek tomu sa ale nesťažujú. Jedlo im dovezú len párkrát za mesiac, lekár k ním príde len ak ho dovezú hasiči.

Tí im zároveň poorú políčka, prípadne pomôžu zasiať obilniny. Veľa ich príbuzných zomrelo na rakovinu, no nikdy im nikto nepotvrdil, že je to dôsledok výbuchu v jadrovej elektrárni. S radiáciou v oblasti sa jednoducho naučili žiť a poniektorí ju vraj cítia. Dokonca vedia, ktoré hríby sú kontaminované a ktoré môžu použiť v kuchyni.

Ukrajinci v tejto oblasti sú mimoriadne skromní a pohostinní. Viac v reportáži Jána Tribulu, ktorú nakrútil s kameramanom Janom Kubaským.


ČERNOBYĽ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Černobyľ

Dôležité udalosti