Poľsko odmietlo Nočným vlkom vstup z bezpečnostných dôvodov

Noční vlci.
Zdroj: TASR

Motorkárska jazda sa koná pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí dnes vysvetlilo, že motorkárom z ruského klubu Noční vlci odmietlo povoliť vstup na územie Poľska z bezpečnostných dôvodov.

Ako sa uvádza v oficiálnom vyhlásení zverejnenom dnes na webovej stránke rezortu, "príčinou negatívneho rozhodnutia bola nutnosť zabezpečiť ochranu verejného poriadku".

Motorkárska jazda sa koná pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Začala sa v piatok (29. 4.) v Moskve a má sa skončiť 9. mája v Berlíne.

Po tom, ako Poľsko oznámilo, že ruských motorkárov na svoje územie nevpustí, si ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo poľskú veľvyslankyňu v Moskve Katarzynu Pelczyňskú-Nalenczovú, aby "protestovalo proti (tomuto) obzvlášť cynickému a škodlivému gestu, ktorého cieľom je zámerne zhoršiť rusko-poľské vzťahy".

Poľské ministerstvo vo svojom vyhlásení tvrdí, že ruská motorkárska jazda sa koná v rámci kampane zameranej na diskreditáciu politiky poľskej vlády vo vzťahu k Ruskej federácii, a to vo vzťahu k povinnostiam, ktoré pre Poľsko vyplývajú z rusko-poľskej zmluvy o ochrane hrobov a miest spomienky na obete represálií podpísanej 22. februára 1994.

Líder Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov v reakcii na rozhodnutie Poľska oznámil, že motorkári, ktorí už medzičasom vyštartovali z Moskvy, sa do Nemecka dostanú inou trasou. Dodal, že Noční vlci by chceli, aby sa ich jazda do Berlína stala každoročnou tradíciou.

Jeden z motorkárov, Andrej Borovskij, sa pre agentúru TASS vyjadril, že organizátori tento rok neočakávali problémy s poľskými úradmi.

Poľsko zakázalo ruským motorkárov vstup na svoje územie aj vlani, keď jazdou z Moskvy do Berlína chceli podľa vlastných tvrdení vzdať hold 70. výročiu víťazstva nad fašizmom.

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské hnutie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti