Poľsko: Právnika obvinili zo špionáže pre ruskú rozviedku

Ilustračné foto.
Rozhodnutie súdu (ilustračné foto) Zdroj: www.BillionPhotos.com / shutterstock.com

Mužovi hrozí v prípade usvedčenia až desaťročné väzenie.

Poľská prokuratúra obvinila zo špionáže pre ruskú vojenskú rozviedku právnika s dvojakým - poľským aj ruským - občianstvom. Mužovi hrozí v prípade usvedčenia až desaťročné väzenie, informovala dnes agentúra AP.

Totožnosť obvineného právnika nebola podľa platných poľských zákonov o ochrane osobných údajov zverejnená, identifikovaný bol len ako Stanislaw Sz. Viaceré poľské médiá však uviedli, že obvinený muž je synom bývalého ruského brankára, ktorý sa so svojou rodinou usadil v Poľsku v roku 1991.

Šéf varšavskej prokuratúry Wlodzimierz Burkacki agentúre AP povedal, že muž bol obvinený zo špionáže pre ruskú Hlavnú správu rozviedky (GRU), ktorú údajne vykonával v rokoch 2012-2014. Obvinenie bolo koncom apríla zaslané súdu vo Varšave.

Podľa AP Stanislawa Sz. zadržali ešte v roku 2014, pričom odvtedy je stále vo väzbe.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

  • Neoznačené hroby s telami troch zastrelených mužov boli nájdené pri ukrajinskom meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, a v jednom z nich objavili aj dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.