Nová doba v Číne? Štátne médiá odsúdili kultúrnu revolúciu Mao Ce-tunga

Mao Ce-tung je považovaný za jedného z najhorších diktátorov v dejinách.
Zdroj: Twitter

Terajší čínsky prezident Si Ťin-pching často zmieňuje Maa, čo vyvoláva kritiku zo strany čínskych liberálov a politických oponentov.

Čínske oficiálne médiá dnes opätovne potvrdili dlhodobý postoj vládnucej komunistickej strany ohľadom tzv. kultúrnej revolúcie, ktorú strana považuje za katastrofálnu chybu. V pondelok, na ktorý pripadlo 50. výročie začiatku tohto hnutia, však Peking nevydal nijaké vyjadrenie, píše agentúra AP.

Prevrat odsúdili

Stranícky denník Žen-min ž'-pao presne o polnoci z pondelka nadnes (17.5.)publikoval na svojej webovej stránke príspevok, v ktorom jasne vyzdvihuje rozhodnutie strany z roku 1981. Strana vtedy odsúdila tento krvavý politický prevrat, za ktorým stál bývalý čínsky vodca Mao Ce-tung, snažiaci sa tak dosiahnuť v krajine rovnostárstvo.

"Naša strana už dlhodobo zastáva oficiálny postoj ohľadne statočného priznania si, korektnej analýzy a neoblomnej nápravy chýb osobností nášho vedenia," uvádza sa v predmetnom príspevku. Strana dlhodobo potláčala akúkoľvek diskusiu o tomto pohnutom období, obávajúc sa, že by to mohlo podkopať jej oprávnenosť vládnuť.

Rezolúcia Komunistickej strany Číny z roku 1981 "o kultúrnej revolúcii (ako katastrofe) obstála v skúške času a zostáva neotrasiteľne vedeckou a autoritatívnou," píše sa ďalej v novinovom článku.

Kritika liberálov

Terajší čínsky prezident Si Ťin-pching od svojho nástupu do funkcie hlavy štátu v roku 2013 často zmieňuje Maa, čo vyvoláva kritiku zo strany čínskych liberálov a politických oponentov.

Kultúrnu revolúciu - desať rokov trvajúcu iniciatívu - spustil Mao v máji 1966 vyhlásením, že do vlády a spoločnosti sa infiltrovali buržoázne prvky, ktoré musia byť vykorenené triednym bojom.
Na prvých zhromaždeniach sa zúčastňovali väčšinou študenti.

Čoskoro vstúpili do politického boja i robotníci, vojaci a vládni činitelia. Stranícke vedenie vyzvalo ľud, aby "rozdrvil tých, čo sa vydávajú po kapitalistickej ceste".
Počas revolúcie bolo zavraždených 1,5-1,8 milióna ľudí, často pri verejnom lynčovaní. Mnoho osôb označených za triednych nepriateľov spáchalo samovraždu, prenasledovaných bolo najmenej 36 miliónov Číňanov.

PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výročie

Dôležité udalosti