Nájdené trosky nepochádzajú z nezvestného lietadla

Lietadlo spoločnosti EgyptAir
Zdroj: TASR

Lietadlo pred pádom prudko zmenilo smer. Na palube sa nachádzalo 66 ľudí.

Dopravné lietadlo spoločnosti EgyptAir, let MS804, smerujúce z Paríža do Káhiry, sa stratilo z radarov. Lietadlo vyštartovalo z parížskeho Letiska Charlesa de Gaulla v stredu o 23.09 h SELČ. Dispečeri s ním stratili kontakt vo štvrtok o 02.45 h SELČ ešte predtým, ako dosiahlo egyptský vzdušný priestor. V Káhire malo pristáť o 03.00 h SELČ. Na palube bolo 66 cestujúcich vrátane posádky. Predstavitelia egyptského civilného letectva už potvrdili, že stroj sa zrútil do Stredozemného mora.

22.23 - Šéf gréckeho úradu pre vyšetrovanie leteckých katastrof Athanassios Binis vo štvrtok večer vyhlásil, že trosky zatiaľ nájdené v Stredozemnom mori nepochádzajú z nezvestného lietadla spoločnosti EgyptAir. Pre televíziu ERT povedal, že "preskúmanie nájdených objektov ukázalo, že nepochádzajú z lietadla". Dodal, že to potvrdili aj egyptské úrady.

22.10 - Informácie o nájdených častiach egyptského lietadla sa rôznia. Grécke úrady zatiaľ nález trosiek nepotvrdili. Nájdené pozostatky nie sú vo farbách egyptských aeroliniek, teda v bielej a modrej, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z gréckeho ministerstva obrany. 

22.06 - Bývalý člen americkej Národnej rady pre bezpečnosť dopravy John Goglia povedal, že prvé náznaky vyšetrovania v prípade havarovaného lietadla ukazujú skôr na bombu než na konštrukčnú alebo technickú chybu. "Fakt, že (pilot) urobil tie prudké otáčky bez vyslania núdzových signálov, podľa mňa naznačuje, že sa stala nejaká katastrofa, napríklad s nejakým zariadením," uviedol Goglia. 

20.28 - Vrak lietadla EgyptAir našli v mori pri gréckom ostrove Karpathos. Oznámili to aerolínie a egyptské ministerstvo zahraničných vecí. Spoločnosť EgyptAir dostala od ministerstva list, podľa ktorého sa na hladine mora našli plávajúce predmety, ktoré sú pravdepodobne časťami vraku nezvestného Airbusu A320, ale tiež dve záchranné vesty a predmety z plastu.

19:15 - Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o teroristický útok. Ako táto skutočnosť ovplyvní letnú turistickú sezónu v Európe? Odpovede hľadal redaktor Televíznych novín Lukáš Zuzelka.

Zdroj: Twitter

13:50 - Egyptský minister pre civilné letectvo Šarif Fathy na tlačovej konferencii vyhlásil, že Egypt zatiaľ nezverejní kompletný zoznam pasažierov. „Zatiaľ nemáme kompletné informácie, ale budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme to zmenili," povedal. Nepotvrdil ani to, že lietadlo skutočne spadlo a vylúčil, že lietadlo vyslalo núdzový signál. "Kým nenájdeme trosky, ide o pohrešované lietadlo", opakoval.

13:40 - Pred zmiznutím z radarov lietadlo prudko manévrovalo a potom náhle stratilo výšku, povedal grécky minister obrany Panos Kammenos, ktorého citovala agentúra AP. Podľa Kammenosa sa lietadlo v čase incidentu nachádzalo 16-24 kilometrov za hranicou egyptského vzdušného priestoru a letelo vo výške 11.277 metrov. "Lietadlo urobilo obrat o 90 stupňov doľava a potom o 360 stupňov doprava a potom kleslo z 11.277 metrov na 4572 metrov a následne vo výške 3048 metrov zmizlo z radaru," povedal Kammenos.

Podľa gréckeho úradu pre civilné letectvo let Airbusu A320 spoločnosti EgyptAir prebiehal bez problémov až do chvíle, keď mali riadenie letu prevziať egyptskí dispečeri. Pilot na ich výzvy nereagoval a lietadlo následne zmizlo z obrazoviek radarov.

13:30 - Francúzske vojenské námorníctvo oznámilo, že vyslalo do oblasti južne od gréckych ostrovov prieskumné lietadlo Falcon, ktoré operovalo južne od Talianska v rámci misie monitorovania migrantov smerujúcich z Afriky do Európy. Zároveň uviedlo, že v prípade potreby vyšle ešte jedno lietadlo a jednu loď.

13:20 - „Pilot mal pri komunikácii s gréckou letovou kontrolou dobrú náladu, keď opúšťal grécky vzdušný priestor, poďakoval v gréčtine,“ povedali agentúre RIA Novosti grécki letoví dispečeri.

13:05 -
Francúzsky prezident Francois Hollande dnes potvrdil haváriu lietadla Airbus A320 spoločnosti EgyptAir, ktoré zmizlo z radarov počas letu z Paríža do Káhiry. V súvislosti s príčinami havárie nevylúčil Hollande žiadnu z možných hypotéz, oznámila agentúra AP.

13:00 - Na sociálnych sieťach sa objavujú fotografie členov posádky.
Zdroj: Twitter


12:30 - „Považujem za fakt, že lietadlo spadlo. Nie je najmenšia šanca, že by bolo stále vo vzduchu," povedal britskému serveru The Guardian 61-ročný grécky letový dispečer Serafeim Petrou. "Pravdepodobne je na dne mora," dodáva.

12:22 -
Zábery z letiska v Káhire. Po troskách pátrajú aj vojenské lode.
Zdroj: Twitter

10:05 - K miestu pravdepodobného dopadu sa presúvajú lode.

Zdroj: TASR/AP

9:50 - Podľa agentúry AFP sa stroj zrútil pri gréckom ostrove Karpathos, ale už v egyptskom vzdušnom priestore. Oficiálne potvrdenie stále chýba.

Zdroj: Twitter

9:32 - V súvislosti s pravdepodobnou haváriou lietadla Airbus A320 spoločnosti EgyptAir, let MS804, ktoré sa dnes v egyptskom vzdušnom priestore zrútilo do Stredozemného mora, nemožno vylúčiť "nijakú hypotézu", uviedol francúzsky premiér Manuel Valls.

Nemenovaní egyptskí predstavitelia zodpovední za civilné letectvo potvrdili, že lietadlo skutočne havarovalo. "Možnosť, že lietadlo havarovalo, bola potvrdená," citovala agentúra AP uvedených predstaviteľov, ktorí poskytli vyjadrenie len pod podmienkou anonymity, keďže nemali oprávnenie komunikovať s médiami.

Airbus podľa nich nepristál na žiadnom z letísk v danom regióne. Prebiehajúce pátranie sa - ako uviedli - teraz sústreďuje na hľadanie trosiek stroja.

9:30 - Francúzsky prezident Francois Hollande už v súvislosti s haváriou lietadla hovoril so svojím egyptským náprotivkom Abdalom Fattáhom Sísím. Egyptský premiér Šaríf Ismáíl s odvolaním sa na miestny úrad pre civilné letectvo zdôraznil, že na oficiálne potvrdenie havárie je zatiaľ priskoro. Dodal, že v tomto prípade nemožno vylúčiť teroristický útok, uviedla agentúra Reuters.

9:25 - Francúzky premiér Valls ponúkol Egyptu, že vyšle do Stredozemného mora lietadlá, ktoré by pomohli.

Francúzsko má pri sýrskych brehoch lietadlovú loď Charles de Gaulle, odkiaľ štartujú lietadlá do bojov proti teroristickej organizácii Islamský štát.

9:21 - Do krízového centra spoločnosti EGYPTAIR na káhirskom letisku dorazil premiér a minister pre civilnú leteckú dopravu. Príčina zrútenia je stále neznáma, hovorí sa o technickej chybe, no nedá sa vylúčiť ani teroristický útok.

9:20 - Lode, ktoré sá nachádzajú okolo predpokladaného miesta zrútenia.

8.59 - Na palube nezvestného lietadla spoločnosti EgyptAir pravdepodobne neboli Slováci. Uviedol to hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Stano.

8.45 - Egyptskí predstavitelia potvrdili, že lietadlo EgyptAir havarovalo.

8.34 - Tridsať Egypťanov a 15 Francúzov bolo medzi 56 cestujúcimi nezvestného dopravného lietadla. V zozname pasažierov letu figurujú aj dvaja Iračania a po jednom občanovi z Alžírska, Belgicka, Británie, Čadu, Kanady, Kuvajtu, Portugalska, Saudskej Arábie a Sudánu.

Okrem 56 cestujúcich sa na palube Airbusu A320 nachádzalo aj desať členov posádky.


Do pátracej akcie sa zapojilo aj egyptské vojenské námorníctvo. Podľa meteorológov stanice CNN bolo v inkriminovanom čase v Stredomorí jasné a pokojné počasie.

Zdroj: TASR

KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme EgyptAir

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.