Do roku 2030 budú dve tretiny svetovej populácie žiť v mestách

Autá počas večernej dopravy v Mexico City.
Zdroj: TASR/AP

Najrýchlejšie rastúcimi mestskými aglomeráciami sú malé a stredne veľké mestá.

Do roku 2030 budú dve tretiny svetovej populácie žiť v mestách, počet obyvateľov miest v rozvojových krajinách sa zdvojnásobí a rozloha miest sa strojnásobí. Napísala to dnes agentúra AP s odvolaním sa na závery správy, ktorú v stredu zverejnil Program OSN pre ľudské sídla (UN-Habitat).

Rozvojové oblasti

Zo správy tiež vyplýva, že do 15 rokov budú mestá tvoriť až 80 percent svetovej DPH, uviedla agentúra DPA. Od doposiaľ poslednej konferencie OSN o mestách - Habitat II, ktorá sa konala v roku 1996 v tureckom Istanbule, sa ťažisko výstavby "megamiest" presunulo do rozvojových oblastí, uvádza sa v správe. V roku 1995 bolo na svete 22 veľkých miest s 5-10 miliónmi obyvateľov a 14 megamiest s viac ako 10 miliónmi obyvateľov.

Do roku 2015 sa tento počet zdvojnásobil s tým, že v súčasnosti je na svete 44 veľkomiest a 29 megamiest, pričom väčšina z nich sa nachádza v rozvojových krajinách.

Malé a stredné mestá

"Tento trend bude pokračovať vzhľadom na predpoklad, že z niektorých veľkomiest v Ázii, Latinskej Amerike a Afrike sa postupom času stanú megamestá", uvádza sa ďalej v správe UN-Habitat.Napriek tomu, že tieto megamiliónové mestá sú hnacím motorom urbanizácie, nie sú najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi oblasťami.

"Najrýchlejšie rastúcimi mestskými aglomeráciami sú malé a stredne veľké mestá, v ktorých podľa správy OSN žije 59 svetovej mestskej populácie a až 62 percent mestského obyvateľstva Afriky.
Nasledujúca konferencia OSN o mestách - Habitat III - sa uskutoční v októbri v ekvádorskej metropole Quito.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme OSN

Dôležité udalosti