Zahraničné

Okolo Zeme preletel asteroid veľký ako tri futbalové ihriská

Približne 270-metrový asteroid trielil okolo Zeme vo vzdialenosti približne 3,4 milióna kilometrov
Zdroj: en.wikipedia.org

Let v blízkosti našej planéty sa začal dnes v noci.

Asteroid s odhadovanou veľkosťou troch futbalových ihrísk presvišťal dnes nadránom v blízkosti Zeme - približne rok po tom, čo jeden explodoval nad Ruskom a zranil 1 200 ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Zdroj: en.wikipedia.org
Na webovej stránke Slooh.com bolo možné naživo sledovať zábery vesmírnej kamery, ktorá zachytávala približovanie asteroidu a jeho let popri Zemi rýchlosťou asi 43.000 kilometrov za hodinu. Let v blízkosti našej planéty sa začal dnes o 03.00 h SEČ, ale pohyb asteroidu nebolo možné ihneď rozoznať na nočnej oblohe plnej svietiacich hviezd.

Približne 270-metrový asteroid trielil okolo Zeme vo vzdialenosti približne 3,4 milióna kilometrov - len niečo vyše roka po tom, čo iný asteroid 15. februára 2013 explodoval a rozpadol sa nad ruským mestom Čeľabinsk. Obrovská tlaková vlna spôsobená explóziou asteroidu rozbíjala okná, poškodzovala budovy a zranila až 1200 ľudí.

Predstavitelia Čeľabinskej oblasti si chceli pripomenúť toto výročie darovaním jedného kusu meteoritu každému športovcovi na tohtoročných zimných olympijských hrách v Soči, ktorý v sobotu 15. februára získa medailu. Medzinárodný olympijský výbor však v poslednej chvíli vyhlásil, že je to možné urobiť až po olympiáde a samostatne.

Živé vysielanie na webe Slooh.com zachytávajúce pohyb asteroidu 2000 EM26 trvalo dnes asi hodinu. 

Technický a výskumný riaditeľ služby Slooh, Paul Cox, napísal vo vyhlásení ešte pred preletom asteroidu: "Neustále odhaľujeme takéto potenciálne nebezpečné asteroidy - niekedy ich zbadáme iba pár dní pred tým, ako sa priblížia k Zemi." A dodal: "Musíme ich nájsť skôr, ako si ony nájdu nás."

DUBAJ, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti