Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoČaká ich však dlhoročné testovanie.
V laboratóriách texaského Galvestonu vypestovali odborníci z lekárskej fakulty miestnej univerzity prvé umelé ľudské pľúca. Univerzita ohlásila prvý úspech s pestovaním pľúc v roku 2010, ale projekt sa týkal dýchacieho orgánu potkanov. Pokiaľ budú umelí ľudské pľúca fungovať, čakateľom na transplantáciu svitá na lepšie časy.
Základ pre umelé ľudské pľúca pochádza od dvoch detských darcov, ktorí podľahli zraneniam po ťažkej autonehode. Vedci z ich orgánov, ktoré nebolo možné použiť na transplantáciu, ale ich časti si zachovali funkčnosť, odstránili živé bunky.
Zostala len akási kostra z kolagénu a elastínu, teda základných zložiek spojivových tkanív. Na ne potom umiestnili bunky z iných pľúc a rekonštruovaný orgán vložili do výživnej kvapaliny. Po štyroch týždňoch tak získali celé ľudské pľúca, ktoré boli oproti tým z ľudského tela ružovejšie, jemnejšie a menej husté. Ako píše portál MedicalNewsToday, proces zopakovali aj s druým párom pľúc.
Prví pacienti si však na pľúca z laboratória budú musieť počkať najmenej 12 rokov. Špecialisti budú ich funkčnosť overovať na prasatách.