Zahraničné

Pacientom svitá na lepšie časy. Američania vypestovali ľudské pľúca

pľúca
Zdroj: Shutterstock.com

Čaká ich však dlhoročné testovanie.

V laboratóriách texaského Galvestonu vypestovali odborníci z lekárskej fakulty miestnej univerzity prvé umelé ľudské pľúca. Univerzita ohlásila prvý úspech s pestovaním pľúc v roku 2010, ale projekt sa týkal dýchacieho orgánu potkanov. Pokiaľ budú umelí ľudské pľúca fungovať, čakateľom na transplantáciu svitá na lepšie časy.

Zdroj: Shutterstock.com

Základ pre umelé ľudské pľúca pochádza od dvoch detských darcov, ktorí podľahli zraneniam po ťažkej autonehode. Vedci z ich orgánov, ktoré nebolo možné použiť na transplantáciu, ale ich časti si zachovali funkčnosť, odstránili živé bunky.

Zostala len akási kostra z kolagénu a elastínu, teda základných zložiek spojivových tkanív. Na ne potom umiestnili bunky z iných pľúc a rekonštruovaný orgán vložili do výživnej kvapaliny. Po štyroch týždňoch tak získali celé ľudské pľúca, ktoré boli oproti tým z ľudského tela ružovejšie, jemnejšie a menej husté. Ako píše portál MedicalNewsToday, proces zopakovali aj s druým párom pľúc.

Prví pacienti si však na pľúca z laboratória budú musieť počkať najmenej 12 rokov. Špecialisti budú ich funkčnosť overovať na prasatách. USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.