Masívne bombové útoky otriasli sýrskymi mestami, viac ako sto mŕtvych civilistov

Sýria
Zdroj: TASR

V Sýrii má od konca februára platiť prímerie, ktoré je však stále porušované.

Pri sérii útokov v Sýrii zomrelo viac než 100 ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na sýrsku organizáciu ochrancov ľudských práv (SOHR) a štátne média. K útokom na sýrske pobrežné mestá Džabla a Tartús sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Údaje o počte obetí sa líšia. Web al-Arabíja uvádza, že pri sérii útokov zomrelo najmenej 100 ľudí a odvoláva sa na SOHR a štátne média. Agentúra AP zatiaľ uvádza, že potvrdených je 65 obetí a ďalší sú ranení, väčšinu tvoria civilné obete.
Obe mestá ležia v západnej provincii Latákíja, ktorú obývajú prevažne členovia vládnucej sekty sekty alávitov. Útoky a boje v západní časti tejto provincie nie sú časté.

Sýrska televízia Al-Ichbáríja označila, útoky za teroristické činy. Z Tartúsu, kde sa nachádza ruská námorná základňa, SOHR ohlásila tri výbuchy. Hlavné povstalecké skupiny v nedeľu pohrozili, že dohodu o zastavení paľby vypovedajú, ak sýrska armáda do 48 hodín neprestane útočiť na pozície povstalcov pri Damasku.

V nedeľu večer boli hlásené nálety na cestu vedúcu do východnej časti severo-sýrskeho Halabu. Táto časť mesta je v rukách opozície a jedinou prístupovou cestou je cesta zvaná Castello. Opozícia tvrdí, že cestu bombardovali ruské lietadlá, čo sýrska vláda ani Rusko nepotvrdili.Porušovanie prímeria komplikuje prípravu ďalšieho kola mierových jednaní, ktoré organizuje OSN. Minulé kolá rokovaní, však zatiaľ žiadny pokrok nepriniesli.

DAMASK/ROK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úroky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.