Gréci pokračujú v evakuácii migrantov z tábora Idomeni

Grécke úrady dnes pokračujú v evakuácii migrantov z najväčšieho provizórneho utečeneckého tábora v krajine.
Zdroj: TASR

Na evakuáciu migrantov i situáciu v tábore dohliada aj dnes približne 700 policajtov aj vrtuľník.

Grécke úrady dnes pokračujú v evakuácii migrantov z najväčšieho provizórneho utečeneckého tábora v krajine, nachádzajúceho sa v obci Idomeni pri hranici s Macedónskom. Informovala o tom agentúra AP.

V utorok, keď sa vysťahúvanie začalo, bolo do inej časti Grécka prevezených spolu 2031 migrantov - 662 Sýrčanov, 1273 Kurdov a 96 jezídov. Cieľom operácie je vysťahovať všetkých obyvateľov provizórneho tábora, kde od uzavretia tzv. balkánskej trasy vo veľmi nevyhovujúcich podmienkach žilo odhadom vyše 8000 ľudí.

Na evakuáciu migrantov i situáciu v tábore dohliada aj dnes približne 700 policajtov. Úrady tam vyslali aj policajný vrtuľník. Prevoz migrantov do iných častí krajiny - v utorok to bolo prijímacie centrum v Solúne - sa zatiaľ zaobišiel bez incidentov, čo v noci nadnes ocenil aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. Predstaviteľka humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc Vicky Markolefová, ktorá pôsobí v tábore, zatiaľ ako jediný problém vidí fakt, že migranti nie sú dostatočne informovaní o tom, kam ich grécke úrady prevážajú.

Existencia tábora vyvolávala hnev miestnych poľnohospodárov, napätie so susedným Macedónskom, opakované incidenty medzi migrantmi a políciou, ako aj protesty vývozcov kvôli prerušeniu železničného spojenia na sever Európy. Grécke úrady niekoľkokrát zrušili plány na evakuáciu tábora v Idomeni. Začali s ňou až po otvorení siedmich prijímacích centier a dvoch táborov, čím vznikli podmienky pre ubytovanie 6000 ľudí.

Odhaduje sa, že v Grécku je momentálne uviaznutých viac ako 54.000 migrantov.
Od začiatku roka sa do Európy cez more preplavilo približne 190.000 migrantov, informovala nedávno Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), podľa ktorej počas plavby na vratkých člnoch zahynulo najmenej 1359 osôb.

IDOMENI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grécko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.