Dzurinda: Dianie na Ukrajine možno vnímať ako "malé svetlo na konci tunela"

Mikuláš Dzurinda.
Zdroj: TASR

Slovenský expremiér považuje súčasné politické dianie na Ukrajine za krok správnym smerom.

Súčasné dianie na Ukrajine možno vnímať ako "malé svetlo na konci tunela". Pre TASR to dnes uviedol externý poradca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a predseda Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdiá (WMCES) Mikuláš Dzurinda. Slovenský expremiér, ktorý ako šéf WMCES chodí pravidelne do Bruselu, kde je sídlo tejto názorovej platformy Európskej ľudovej strany (EĽS), považuje súčasné politické dianie na Ukrajine za krok správnym smerom.

"Je to malé svetlo na konci tunela. Nová vláda, politická vláda, s krehkou, ale politickou väčšinou, s dvoma fantastickými ľuďmi, ktorí operujú medzi prezidentom a Verchovnou radou a vládou," konštatoval Dzurinda s odkazom na ekonomických poradcov Ivana Mikloša a Leszeka Balcerowicza.

Mikloš bol ministrom financií počas oboch Dzurindových vlád v období, keď Slovensko zaznamenalo viacero medzinárodných úspechov. Poľský ekonóm Balcerowicz, bývalý šéf Poľskej národnej banky, trojnásobný minister financií a bývalý podpredseda poľskej vlády, je považovaný za architekta ekonomických reforiem, ktoré priviedli Poľsko k modernizácii hospodárstva.

"Stredná Európa nemohla ponúknuť lepších odborníkov," konštatoval Dzurinda. Dodal, že do kontextu pozitívnych zmien na Ukrajine spadajú aj prvé kroky novej vlády vrátane vymenovania nového generálneho prokurátora Jurija Lucenka. Dzurinda vyjadril svoj osobný názor, podľa ktorého to predstavitelia Ukrajiny myslia vážne s reformami aj s bojom proti korupcii. V tejto súvislosti zopakoval, že po prvýkrát od decembra 2014 môže hovoriť o svetielku na konci tunela.

BRUSEL/TASRMikuláš Dzurinda

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti