Zlomené ruky a omdlievajúci diváci! Pozrite si šialené preteky v "chytaní syra"

Preteky vo váľaní syra
Zdroj: Reuters

Konajú sa tradične na kopci zvanom Cooper´s Hill v Brockworthe neďaleko Gloucesteru.

Každoročne sa pri bizarných „pretekoch v chytaní syra" zranilo mnoho ľudí, preto boli po roku 2009 oficiálne zrušené. Tradícia však nevymrela, zabránila tomu skupina nadšencov, ktorá súťaž každoročne organizuje prostredníctvom sociálnych sietí - neoficiálne.

Napriek hmle a daždi sa aj tento rok na štart postavil viac ako tucet pretekárov a kuriózne divadlo si nenechali ujsť tisíce divákov z celého sveta. Dejiny „pretekov" siahajú až do osemnásteho storočia, podľa tradície majú korene v pohanskom sviatku vítania jari. Konajú sa tradične na kopci zvanom Cooper´s Hill v Brockworthe neďaleko Gloucesteru.

Spočívajú v tom, že sa skupina pretekárov snaží chytiť hrudu syra Double Gloucester v tvare kolesa a s váhou 3,6 kilogramov, ktorá sa valí dole kopcom. Súťažiaci sa váľajú, kĺžu a robia kotrmelce - dole 180 metrovým svahom so sklonom 1:2.


Na štýle nezáleží, pretekár sa musí dostať dolu a vyhrá ten, ktorý to zvládne ako prvý. Odmenou je hruda syra. Tento rok je víťazom miestny 23 ročný mladík Chris Anderson, ktorý vyhral vo všetkých mužských kategóriách. Medzi ženami zvíťazila iba 14 ročná Jo Guestová z Wolverhamptonu.

„To bol ten najväčší pád, aký som kedy zažil," s nadšením povedal denníku Daily Mail Chris. Z pádu sa rýchlo spamätal a vyhral ďalšie dve kategórie.

„Úžasné, skvelé, prvýkrát som vyhral všetky tri kategórie! Stavil som na to päť libier," nadšene okomentoval celé preteky. Chris sa na budúci rok plánuje pridať k armáde, takže je možné, že titul nebude môcť obhájiť.

Na posledné oficiálne preteky sa v roku 2009 prišlo pozrieť až 15 000 ľudí, to bol trojnásobok plánovaného počtu.

Desať divákov sa vtedy ľahko zranilo a šesť ich pri pohľade na súťažiacich omdlelo. Traja pretekári museli byť prevezení do nemocnice, dvaja s podozrením na trieštivú zlomeninu a jeden s vymknutým ramenom. Nasledujúci ročník bol z bezpečnostných príčin zakázaný.

„Nikto nám nezabráni súťažiť! Hovoria, že to nie je to oficiálne, ale my sme z Brockworthu a dnes chytáme syr! Preto to oficiálne je, veríme tomu," povedala BBC Helen Thorpeová, bývalá víťazka pretekov.

BROCKWORTH/ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Syr

Dôležité udalosti