Brusel má vážne obavy o budúcnosť právneho štátu v Poľsku

Poliaci protestujú proti vláde.
Poliaci protestujú proti vláde. Zdroj: TASR

Súčasný spor medzi Bruselom a Varšavou sa odvíja okolo reforiem poľského ústavného súdu.

Európska komisia prijala dnes stanovisko týkajúce sa právneho štátu v Poľsku. V nadväznosti na intenzívny dialóg, ktorý bol nadviazaný s novou poľskou vládou 13. januára, považovala exekutíva EÚ za potrebné zoficiálniť svoje hodnotenie súčasnej situácie.

Posilnenie vplyvu vlády

Súčasný spor medzi Bruselom a Varšavou sa odvíja okolo reforiem poľského ústavného súdu. Tie sú podľa exekutívy EÚ zamerané na posilnenie vplyvu vlády v súdnictve a podkopávajú princípy demokracie a zákonnosti európskej legislatívy, ktorou sa má riadiť aj Poľsko ako členský štát EÚ. Komisia začala dialóg s poľskou stranou s cieľom zabezpečiť úplné rešpektovanie právneho štátu.

Stanovisko eurokomisie predstavuje jej obavy a má viesť k zintenzívneniu prebiehajúceho dialógu s poľskými orgánmi v snahe nájsť riešenie tejto situácie. Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý vedie rokovania s Varšavou, v správe pre médiá pripomenul, že právny štát je jedným zo základov EÚ.

Zdroj: TASR/AP

"Konali sa konštruktívne rozhovory, ktoré by teraz mali byť prevedené do konkrétnych krokov, aby sa odstránilo riziko ohrozenia právneho štátu v Poľsku.

Obavy komisie

Dnes prijaté stanovisko predstavuje náš pohľad na túto problematiku a vychádza z dialógu, ktorý sa začal v januári. Na tomto základe sme pripravení pokračovať v dialógu s poľskými orgánmi," vysvetlil pozíciu komisie Timmermans.

Komisia považuje za potrebné, aby poľský ústavný súd bol schopný plne zabezpečovať svoje fungovanie a účinne kontrolovať prijímané legislatívne akty. Poľská vláda bola vyzvaná, aby predložila svoje pripomienky k stanovisku komisie. Na ich základe sa Európska komisia bude aj naďalej snažiť o konštruktívny dialóg s poľskou vládou s cieľom nájsť riešenie tohto sporu.

Ak poľská strana neodstráni obavy komisie, čiže ak neprijme uspokojivé opatrenia v primeranej časovej lehote, exekutíva EÚ môže rozhodnúť o vydaní oficiálnej série námietok, týkajúcich sa porušovania princípov právneho štátu.
Poľsku môže nakoniec teoreticky hroziť aj pozastavenie hlasovacích práv v EÚ.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brusel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.