Senzačný objav! Egyptský faraón mal dýku vyrobenú z meteoritu

Dýka faraóna Tutanchamona
Zdroj: Profimedia

Egypťania vedeli už v 13. storočí pred naším letopočtom s akým materiálom pracujú.

Najnovšia analýza železnej dýky nájdenej v hrobe faraóna Tutanchamona v roku 1925 potvrdila, že bola vyrobená zo zlúčeniny obsahujúcej prímes meteoritu. Podľa archeológov si starí Egypťania materiál veľmi cenili a považovali ho za dar a posolstvo od bohov.

Pre jeho označenie dokonca vytvorili špeciálny znak, ktorý v doslovnom preklade znamená „železo z neba". Archeológovia naznačujú, že starovekí Egypťania vedeli už v 13. storočí pred naším letopočtom s akým materiálom pracujú. Informoval o tom spravodajský server CNN.

Zdroj: TASR

Vedci na Milánskej polytechnickej univerzite vďaka röntgenovej fluorescenčnej spektrometrii (XRF), už skoršie špekulácie archeológov potvrdili. Analýza zverejnená v odbornom časopise Meteoritics & Planetary Science odhalila, že dýka je vyrobená zo zlúčeniny železa, niklu a kobaltu, pochádzajúcich z meteoritu.

"Svojimi vedomosťami tak predbehli západnú kultúru o viac ako dvetisíc rokov," hovoria vedci. Predbežné výsledky scanu Tutanchamónovej hrobky, ktoré boli zverejnené pred tromi mesiacmi tiež odhalili, že sa za ňou nachádzajú ďalšie dve miestnosti. Archeológovia dúfajú, že v nich nájdu hrobku legendárnej kráľovnej Nefertiti.

Ak by sa táto teória potvrdila, objavenie posledného miesta odpočinku Nefertiti by bolo - najvýznamnejším egyptským archeologickým objavom tohto storočia. Jednou z najväčších senzácii v dejinách archeológie bol aj samotný nález Tutanchamónovej hrobky v roku 1922. Dejinne bezvýznamný vládca sa tak vďaka objavu stal jednou z najznámejších postáv starovekého Egypta.

BRATISLAVA/ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Egypt

Dôležité udalosti