Rusko údajne zvažuje pozemnú operáciu v Sýrii

Ruské tanky
Zdroj: TASR/AP

Podľa niektorých analytikov by Asad potreboval akúsi sýrsku obdobu rozhodujúcej bitky pri "Stalingrade".

Ruský prezident Vladimir Putin zvažuje, že vyšle do Sýrie pozemné jednotky, ktoré by mali bojovať proti tamojším povstalcom.

Špeciálne jednotky

Uviedla to dnes panarabská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na bývalého námestníka ruského ministra zahraničných vecí Andreja Fiodorova. Podľa jeho slov Putin o možnom vyslaní pozemných bojových jednotiek v súčasnosti diskutuje s predstaviteľmi ruskej armády.

Mohlo by ísť o špeciálne jednotky alebo vojenských dobrovoľníkov ochotných bojovať po boku sýrskej armády a jej spojencov.
"Je to predmetom diskusií - existujú takéto plány," povedal Fiodorov pre al-Džazíru.
Podľa jeho slov je to pre ruskú armádu veľmi citlivá záležitosť, keďže existujú vážne pochybnosti o tom, či by bolo prípadné vyslanie pozemných síl do Sýrie dobrým krokom.

Nálety trvajú od septembra

Objavujú sa aj obavy, že by to skomplikovalo mierový proces a zhoršilo vzťahy s USA.
V ruských politických a vojenských kruhoch sú však aj názory, ktoré považujú takéto nasadenie za nutné. Podľa nich by mohlo prispieť k rozhodujúcemu víťazstvu pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podporovaný Moskvou.

Rusko od septembra 2015 podniká v Sýrii nálety na pozície islamistických militantov bojujúcich proti Damasku. Vďaka podpore Moskvy Asadove jednotky obsadili už približne 400 miest a dedín.Z ruského pohľadu by však bolo potrebné pozíciu Damasku ešte posilniť, aby sa zlepšilo jeho postavenie v rokovaniach o budúcom usporiadaní Sýrie. Prípadné spustenie pozemných operácii sa zvažuje práve v tomto kontexte, tvrdí Fiodorov.

Podľa niektorých analytikov by Asad potreboval akúsi sýrsku obdobu rozhodujúcej bitky pri "Stalingrade", ktorá by mu zaistila definitívne víťazstvo v tomto už päť rokov trvajúcom konflikte.

DAUHA/MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.