Vraždenie albínov pokračuje, časti ich tiel využívajú na "tradičnú medicínu"

Razik Jaffalie sa vzdal práce, aby ochránil svojho syna Cassima pred rastúcimi útokmi na albínov..jpg
Zdroj: TASR/AP

Šamani z nich pripravujú magické nápoje a využívajú ich na kúzla, polícia je bezmocná.

Polícii sa nedarí zastaviť vlnu vrážd albínov v juhoafrickom štáte Malawi. Informovala o tom dnes ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Chudobná krajina zažíva posledné dva roky vlnu násilných útokov na ľudí s albinizmom. Od novembra 2014 bolo v Malawi zabitých najmenej 18 albínov a unesených ich bolo najmenej päť, pričom sú dodnes nezvestní, uviedla v správe AI.

Ich kosti údajne predali liečiteľom praktizujúcim tradičnú medicínu v Malawi a Mozambiku, ktorí ich využívajú na kúzla a magické nápoje.

"Ľudia mi vravia rovno do tváre, že ma predajú. Raz mi niekto povedal, že mám cenu šesť miliónov kwách (10.000 dolárov). Dotkli sa ma poznámky, že mám kúpnu hodnotu," povedal výskumníkom muž-albín. Vraždy a surové útoky "vytvorili ovzdušie hrôzy", ktoré pociťuje 10.000 albínov žijúcich v Malawi. Uviedol to riaditeľ AI pre južnú Afriku Deprose Muchena, ktorého dnes citovala agentúra DPA.


Polícia zaznamenala od novembra 2014 najmenej 39 ilegálnych exhumácií albínov alebo prípadov ľudí, ktorí vlastnili kosti či telesné časti albínov. Polícia zaznamenala v rovnakom období aj najmenej 69 zločinov proti albínom.
Je však iba málo usvedčených a odsúdených vinníkov.

Polícia totiž nemá primeraný výcvik, znalosti a zdroje na vyšetrenie takýchto trestných činov, uviedla AI v správe.

"Malawijské úrady zúfalo sklamali (pri ochrane albínov) a nechali túto skupinu obyvateľov na milosť a nemilosť zločineckých gangov, ktoré ich prenasledujú a chytajú kvôli telesným častiam," uviedol Muchena.

LILONGWE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Albín

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.