Záplavy, štrajky aj teroristická hrozba! Vo Francúzsku vládne pred ME chaos

Odborári nesúhlasia s pripravovanými reformami
Zdroj: TV Markíza

V mestách, kde sa budú hrať futbalové zápasy, je plno policajtov a vojakov.

Namiesto eufórie vládne vo Francúzsku tesne pred začiatkom futbalového eura chaos. Záplavy, štrajky aj teroristická hrozba. Francúzi čelia jednému problému za druhým a pocítia to aj fanúšikovia, ktorí sa na šampionát chystajú.

Masívny štrajk odborárov

Najskôr nedostatok benzínu, potom kolabujúca doprava, jadrové elektrárne fungujúce v obmedzenom režime a najnovšie aj neistota na letiskách. Takéto dôsledky má bezprecedentný štrajk proti vládnemu návrhu reformy zákonníka práce, ktorý Francúzsko paralyzuje denno denne už niekoľko týždňov. Tisíce ľudí nechodia do práce, ale do ulíc.

„Nabádame k ďalším štrajkom a organizujeme protesty, nevzdáme sa, až kým nedostaneme vládu na kolená," hovorí člen odborového hnutia Christian.


Napriek tomu, že vláda niekoľkokrát vyhlásila, že odborárom neustúpi, s blížiacim sa športovým sviatkom mení rétoriku a je ochotná pristúpiť na dialóg.

Štrajk však bez ohľadu na politické sľuby pokračuje a najnovšie sa k nemu pridávajú aj spaľovne a čoskoro možno aj piloti Air France, ktorí protestnú akciu avizovali na víkend. Ak neprídu do práce, bude to poriadny chaos a mnohí fanúšikovia, ktorí sa chystajú na sobotné či nedeľné zápasy, sa do cieľových miest možno ani nedostanú.

Hrozba teroristických útokov

„Kompetentní s tým musia niečo urobiť. Nie je možné, že sa všade štrajkuje," sťažuje sa britská turistka.

Vo vzduchu pritom stále visí aj teroristická hrozba. V mestách, kde sa budú hrať futbalové zápasy, je plno policajtov a vojakov, ktorí majú zabrániť tomu, aby sa opakovali krvavé udalosti z Paríža či Bruselu. Medzi ľuďmi poriadne zarezonovala informácia o tom, že na Ukrajine zadržali Francúza, ktorý nakupoval zbrane a výbušniny a plánoval ich použiť práve počas šampionátu.

„Áno, tá hrozba tú stále je. A bude tu do konca Eura 2016," hovorí francúzsky prezident Francois Hollande.

Aby toho nebolo málo, okrem štrajkov a teroristickej hrozby trápia Francúzov stále aj záplavy - najhoršie za uplynulých 100 rokov.

Voda, ktorá spôsobila škody za miliardu eur, už síce začala ustupovať, upratovanie obrovskej spúšte v 1300 obciach však potrvá ešte niekoľko týždňov. Parížske múzeá otvoria svoje brány najskôr zajtra. Aj to len v prípade, ak situáciu neskomplikujú ďalšie výdatné zrážky.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.