Zahraničné

Na Ukrajine spustili celoštátnu protiteroristickú akciu

Ukraine_Protests-c405a42866c24c57b3e1be54c492ea32.JPEG
Zdroj: SITA

Vandali ničia byty a zabíjajú civilistov.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) a protiteroristické centrum sa rozhodli spustiť celoštátnu protiteroristickú operáciu. Oznámila to dnes SBU.

Zdroj: SITA

"Nedávne udalosti na Ukrajine ukázali eskaláciu silovej konfrontácie a masového použitia zbraní zo strany extrémistických skupín. V mnohých oblastiach krajiny sú obsadzované miestne orgány, štruktúry ministerstva vnútra, bezpečnostnej služby, prokuratúry, vojenské jednotky a muničné sklady. Horia budovy súdov, vandali ničia byty a zabíjajú civilistov. Za posledný deň sa ocitlo v rukách zločincov vyše 1500 zbraní a 100 000 nábojov," citovala z vyhlásenia SBU agentúra ITAR-TASS.

Zdroj: SITA

Podľa SBU dochádza k "vedomému a zámernému použitiu násilia, podpaľačstvu, vraždám, bratiu rukojemníkov, zastrašovaniu obyvateľstva s cieľom dosiahnuť nezákonné ciele. To všetko sa deje s použitím strelných zbraní. Toto už nie je prejav terorizmu, ale konkrétne akty terorizmu". Prezidenta Viktora Janukovyča o rozhodnutí SBU už informovala.

Janukovyč a Putin hovoria o pokuse o prevrat

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč obvinil dnes prozápadných opozičných lídrov z pokusu chopiť sa moci silou. Vo vyhlásení zverejnenom prostredníctvom internetu ďalej uviedol, že upustil od použitia sily, hoci ho jeho poradcovia tlačili k tomu, aby zaujal tvrdší postoj.

"Títo politici - ak môžem použiť tento výraz - sa bez akéhokoľvek mandátu od občanov, protiprávne a v rozpore s ústavou Ukrajiny uchýlili k pogromom, podpaľačstvu a vraždám, aby sa pokúsili získať moc," citovala agentúra Reuters z Janukovyčovho vyhlásenia.

Zdroj: SITA

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina v tejto súvislosti zdôraznil, že Kremeľ preferuje politiku nezasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Dodal, že Putin a Jankovyč v noci spolu telefonovali a označili udalosti na Ukrajine za pokus o prevrat.

Maďarsko podporuje návrh na uvalenie sankcií na Ukrajinu, ak sa vláde nepodarí vyriešiť tamojšiu krízu. "Podporujeme ich," uviedol pre Reuters hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí Gábor Kaleta. "Ukrajinská vláda má rozhodujúcu úlohu pri riešení situácie. Ak si nesplní túto povinnosť, potom musí byť k tomu donútená aj medzinárodnými sankciami," dodal Kaleta.

Nutnosť zavedenia "rýchlych a cielených" sankcií na európskej úrovni spomenuli počas telefonického rozhovoru aj francúzsky prezident Francois Hollande a poľský premiér Donald Tusk. Sankcie by mali byť podľa nich uvalené na ľudí, ktorí sú zodpovední za násilie v Kyjeve.

Za uvalenie sankcií na iniciátorov násilností je podľa agentúry DPA aj Nemecko, čo zaznelo v Paríži na spoločnej tlačovej konferencii kancelárky Angely Merkelovej a Francoisa Hollanda.

UKRAJINA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.