Chceli by ste robiť menej a za rovnakú mzdu? V tejto krajine je to realita

Spokojní sú zamestnanci aj obyvatelia.
Zdroj: TV Markíza

Zamestnanci sú plní energie a skorší odchod domov ich motivuje natoľko, že robia svoju prácu s väčšou radosťou.

 Vo Švédsku to skúsili a výsledok všetkých prekvapil. Zamestnanci domova pre seniorov pracujú už rok a pol namiesto 8 - len 6 hodín denne . Sú výkonnejší, menej vystresovaní a takmer vôbec nebývajú chorí.

Sociálny experiment z Goteborgu zaujal celý svet už vlani v januári, keď ho Švédi spúšťali.

„Mali sme tu médiá z najrôznejších krajín, čo naznačuje, že možné radikálne zmeny v pracovnom týždni, ako ho poznáme, rezonujú všade," hovorí líder ľavice v mestskej rade Daniel Bernmar.

 


Zdá sa, že účel experiment splnil. Výsledky predčili očakávania. Zamestnanci domova pre seniorov síce urobili za 6 hodín to, čo im predtým trvalo 8. Vôbec to ale neznamená, že boli viac unavení, práve naopak. Ako sami hovoria, sú plní energie a skorší odchod domov ich motivuje natoľko, že robia svoju prácu s väčšou radosťou ako pred tým.

„Je to oveľa lepší systém. Mám malé deti a vediem aktívny život. Takže ak pracujem menej za rovnaké peniaze, kto by sa sťažoval," vysvetľuje zdravotná sestra Lise-Lotte Peterssonová.

Domov pre seniorov síce musel zamestnať 14 nových ľudí, aby pokryl všetky zmeny, na oplátku boli však zamestnanci oveľa menej dní práceneschopní. Podčiarknuté a sčítané - Mesto, ktoré domov spravuje, preň muselo vyčleniť o 800-tisíc eur viac ako pred tým a peniaze sa mu tak skoro nevrátia. Napriek tomu, hodnotia experiment pozitívne a predĺžili ho do konca roka.

„Dúfame v to, že z dlhodobého hľadiska bude mať tento projekt pozitívny vplyv na ekonomiku," dodal Bernmar.

Experiment inšpiroval aj ďalších Švédov. 30-hodinový pracovný týždeň zaviedli aj v niektorých nemocniciach. Súkromné firmy ale zatiaľ váhajú. Na časy, keď bude spokojnosť zamestnancov dôležitejšia ako zisky, si musia počkať aj v takých vyspelých krajinách, ako je Švédsko. Kritici navyše upozorňujú na to, že by tým výrazne utrpela konkurencieschopnosť. Nehovoriac o tom, že mnohí považujú za nemorálne platiť ľuďom za to, že nepracujú.

ŠTOKHOLM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme zamestnanci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.