Nemecko nezvláda nárast počtu zločinov z nenávisti

Krajne pravicový demonštrant drží pochodeň.
Zdroj: TASR/AP

Počet ohlásených trestných činov, ktorých terčom boli ubytovne pre utečencov bol až 16-krát vyšší ako minulý rok.

Nemecko si nevie poradiť s prudkým nárastom počtu zločinov z nenávisti, uvádza sa v správe, ktorú dnes zverejnila organizácia Amnesty International (AI).

Nemecké štátne orgány podľa autorov správy zanedbávajú svoje povinnosti v oblasti ľudských práv, keď nedostatočne chránia utečencov a ľudí tmavej pleti pred diskrimináciou a rasovo motivovanými útokmi. Nemecko podľa AI nedokázalo efektívne vyšetrovať a trestať rasistické zločiny ani pred vypuknutím súčasnej utečeneckej krízy, v rámci ktorej prišlo vlani do krajiny 1,1 milióna migrantov.

Počet ohlásených trestných činov, ktorých terčom boli ubytovne pre utečencov, bol vlani v porovnaní s rokom 2013 až 16-krát vyšší. Množstvo útokov voči rasovým, etnickým a náboženským menšinám za rovnaké obdobie stúpol o 87 percent, uvádza sa v správe AI, o ktorej informovala agentúra DPA.

Generálna tajomníčka nemeckej pobočky AI Selmin Caliskanová dnes varovala, že uvedený počet rasisticky motivovaných činov je najvyšší v povojnovej histórii Nemecka.
Miestne úrady pritom často nepriznávajú rasistickú motiváciu násilných útokov voči migrantom, čo spôsobujú zakorenené predsudky, neinformovanosť a bezmyšlienkovitý prístup časti verejných činiteľov.

S cieľom zlepšiť túto nepriaznivú situáciu AI navrhla Nemecku napríklad zavedenie komplexného systému ochrany ubytovní pre utečencov po celej krajine. Podľa AI by sa mal tiež zásadne zlepšiť mechanizmus zaznamenávania údajov o trestnej činnosti páchanej rasistami a stúpencami ultrapravice.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Amnesty

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.