Pri útoku aš-Šabábu na základňu Africkej únie zahynulo okolo 300 ľudí

Vojaci Africkej únie.
Zdroj: TASR

Útok sa začal nadránom, keď sa pred vstupom do komplexu základne AÚ odpálil samovražedný atentátnik v aute naloženom výbušninami.

Najmenej 300 ľudí zahynulo pri útoku militantov zo skupiny aš-Šabáb na vojenskú základňu Africkej únie (AÚ), ku ktorému došlo dnes v meste Halgan v strednom Somálsku. Informovala o tom agentúra DPA.

Somálsky minister pre vnútornú bezpečnosť Abdirisak Omar Mohamed na tlačovej konferencii v Mogadišu uviedol, že príslušníci mierových zborov AÚ počas útoku na základňu zabili 240 militantov. Útok si podľa neho vyžiadal aj životy troch civilistov a ďalších niekoľko šudí pri ňom utrpelo zranenia.

Predstaviteľ aš-Šabábu uviedol, že v bojoch o základňu Africkej únie zahynulo 60 vojakov. Somálske úrady však potvrdili len smrť ôsmich vojakov, zatiaľ čo aš-Šabáb priznal smrť 16 svojich bojovníkov.

Predstaviteľ somálskych ozbrojených síl pre DPA uviedol, že útok sa začal nadránom, keď sa pred vstupom do komplexu základne AÚ odpálil samovražedný atentátnik v aute naloženom výbušninami. Po výbuchu začali základňu z ručných zbraní ostreľovať desiatky militantov.

Po približne hodine sa príslušníkom mierových zborov AÚ s pomocou somálskej armády a podporou bojových vrtuľníkov podarilo útok odraziť. K zodpovednosti za útok sa krátko po jeho uskutočnení prihlásil aš-Šabáb.

MOGADIŠO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.