Francúzsko schytáva ďalší úder. Počas ME bude štrajkovať aj Air France, ruší lety

Airbus A319 vo farbách Air France
Airbus A319 vo farbách Air France Zdroj: Shutterstock.com

V sobotu, druhý deň šampionátu, nepoletí 20 až 30 percent liniek.

Letecká spoločnosť Air France dnes oznámila, že sa rozhodla pre nadchádzajúci štrajk pilotov zrušiť asi 20 až 30 percent letov naplánovaných na sobotu, ktorá je druhým dňom majstrovstiev Európy vo futbale. Informovala o tom agentúra AP.

Výkonný riaditeľ Air France Frederic Gagey dnes povedal, že jeho spoločnosť pilotom v rámci dlhotrvajúceho sporu ohľadne pracovných podmienok už ponúkla nový návrh; odborári ho však neprijali.

Odborové zväzy francúzskych pilotov zvolali na 11. do 14. júna štrajk kolidujúci s majstrovstvami Európy vo futbale, ktoré sa vo viacerých francúzskych mestách konajú od 10. júna do 10. júla.

Gagey uviedol, že Air France sa bude snažiť čo najviac obmedziť dopad štrajku na futbalových fanúšikov, zároveň však dokáže garantovať len 70 až 80 percent svojich sobotňajších letov.

Príčinou pretrvávajúcej vlny štrajkov vo Francúzsku je nesúhlas odborárov s vládou navrhovanými zmenami v zákonníku práce, ktoré podľa nich narušujú sociálnu ochranu zamestnancov.

Časť odborárov žiada úplné stiahnutie zákona; iní - napríklad zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF či leteckej Air France - chcú vyrokovať ústupky, a to aj pod tlakom štrajkov pred futbalovým šampionátom a počas neho.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štrajk

Dôležité udalosti