Expremiér Berlusconi je po operácii, dopadla úspešne

Silvio Berlusconi.
Zdroj: TASR

Podrobil sa kardiochirurgickému zákroku, ktorý mal odstrániť potenciálne smrteľnú poruchu srdcovej činnosti.

Operácia bývalého talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho sa podľa slov jedného z jeho poradcov skončila úspešne. Berlusconi sa dnes v súkromnej milánskej Nemocnici sv. Rafaela podrobil kardiochirurgickému zákroku, ktorý mal odstrániť potenciálne smrteľnú poruchu srdcovej činnosti.

Berlusconiho (79) hospitalizovali v Miláne 7. júna. Podľa lekárov trpí vážnou srdcovou nedostatočnosťou. Počas dnešného zákroku, ktorý sa začal o 08.00 h a trval približne štyri hodiny, mu nahradili nedostatočne funkčnú aortálnu chlopňu. "Prepáčte mi, no strachoval som sa. Všetko je v poriadku, teraz som už oveľa pokojnejší," uviedol Berlusconiho poradca Gianni Letta, ktorého o dobrom priebehu operácie informovali z nemocnice. Pozitívne správy priniesla tiež tlačová agentúra ANSA, ktorá sa odvolávala nemocničné zdroje.

V milánskej Nemocnici sv. Rafaela sa dnes ráno zhromaždila Berlusconiho rodina a blízki spolupracovníci. Médiá zachytili miliardárovu priateľku Francescu Pascaleovú pri tom, ako sa pozerala z okna a plakala. Pred Nemocnicu sv. Rafaela sa zároveň dostavila skupina Berlusconiho klubu AC Miláno s transparentom: "Prezident (klubu), nevzdávaj sa".
Berlusconi deň pred operáciou prostredníctvom Facebooku poďakoval všetkým svojim podporovateľom, ktorí mu podľa vlastných slov pomáhajú zmierňovať prirodzený strach a obavy. Navštívil ho tiež katolícky kňaz, ktorý ho vyspovedal a udelil mu sväté prijímanie.
Po operácii by mal pacient absolvovať asi mesačnú rehabilitáciu.

Riziko úmrtia pri podobných zákrokoch je zhruba dve percentá. Ešte v roku 2006 implantovali Berlusconimu v USA kardiostimulátor. V prípade, že by dnešný zákrok neabsolvoval, hrozilo by zhruba desaťpercentné riziko, že sa nedožije konca tohto roka.
Trojnásobný taliansky premiér Berlusconi by mal v septembri 2016 osláviť osemdesiatku.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti