Rakúšania zadržali Sýrčana a Iračanov pre podozrenie z účasti na terorizme

Protiteroristické cvičenie v Londýne
Zdroj: TASR

Jeden zo zadržaných sa k trestnej činnosti priznal.

Troch žiadateľov o azyl vo veku 19, 27 a 28 rokov zadržala v piatok (17. 6.) rakúska polícia v spolkovej krajine Tirolsko, kde našli dočasné útočisko.

Všetci sú dôvodne podozriví z členstva v teroristických organizáciách na území svojich krajín, konkrétne Frontu an-Nusra a Brigád al-Fárúk v Sýrii, respektíve polovojenskej organizácie Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šabí) v Iraku.

Jeden zo zadržaných, 27-ročný Sýrčan, sa k trestnej činnosti priznal. Ide o muža, ktorý podľa policajných zdrojov bojoval v období rokov 2011-14 na strane odporcov súčasného režimu prezidenta Bašára Asada a ktorý sa priznal, že v celkovo 20 prípadoch popravil sčasti po bojových operáciách zajatcov i vojakov vládnych síl.

Ďalším zo zadržaných, ktorý sa však k trestnej činnosti nepriznal, je 28-ročný Iračan, ktorý mal v rodnej krajine takisto zavraždiť viacero ľudí. Tretí zo zadržaných, 19-ročný Iračan, sa podieľal minimálne na zásobovaní rovnakej polovojenskej organizácie, v ktorej pôsobil jeho krajan. Ide o radikálneho moslima, s ktorým mali problém aj v ubytovni pre žiadateľov o azyl a ktorého tam opakovane zadržala polícia. Je považovaný za náboženského extrémistu.

O zadržaní trojice v troch rôznych ubytovniach pre utečencov na území Tirolska informovali dnes šéf tamojšieho Krajinského úradu pre ochranu ústavy Peter Oehm a policajný riaditeľ Helmut Tomac.

Podľa slov druhého menovaného nejestvujú indície, že by trio bolo súčasťou teroristickej siete alebo že by plánovalo akékoľvek teroristické akcie na území Rakúska či v inej európskej krajine. To platí aj o indíciách, že by sa zadržaní podieľali na nábore potenciálnych džihádistov alebo na radikalizácii iných osôb.

Zadržaní, na ktorých uvalili vyšetrovaciu väzbu, spáchali všetky zločiny na území Sýrie, respektíve Iraku. Budú sa z nich zodpovedať v Rakúsku, do ktorého prišli ešte pred vlaňajšou veľkou migračnou vlnou. O prípade informovali tlačová agentúra APA, ako aj verejnoprávny rakúsky rozhlas ORF.

INNSBRUCK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zadržanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.