Mrazivé slová pápeža o treste smrti

Pápež František počas prejavu v prístave mesta Mytilini na gréckom  ostrove Lesbos.
Zdroj: TASR

Tvrdí, že potrestanie, ktoré neponecháva nádej, nie je trestom, ale formou mučenia.

Pápež František v utorok (21. 6.) v posolstve delegátom Svetového kongresu proti trestu smrti, ktorý sa dnes začal v nórskom hlavnom meste Oslo, potvrdil, že absolútny trest považuje v súčasnosti za "neprijateľný" bez ohľadu na vážnosť deliktu odsúdenej osoby.

Vziať život človeku je v rozpore s Božím plánom a jeho milosrdnou spravodlivosťou

Hlava katolíckej cirkvi pripomenula, že vziať život človeku je v rozpore s Božím plánom a jeho milosrdnou spravodlivosťou. Trest smrti neprináša obetiam spravodlivosť, ale podporuje pomstu, konštatoval pápež František a pripomenul absolútnu hodnotu prikázania Nezabiješ tak pre nevinných, ako aj vinníkov. Ľudský život a jeho dôstojnosť sú nedotknuteľné, to platí aj pre kriminálnikov, vyplynulo z pápežovho posolstva, o ktorého obsahu informovala agentúra DPA.

Argentínsky pápež využil súčasne príležitosť, aby apeloval za zlepšenie podmienok vo väzenských zariadeniach v celosvetovej relácii, a zdôraznil, že základným cieľom každého potrestania je rehabilitácia páchateľa. Potrestanie, ktoré neponecháva nádej, nie je trestom, ale formou mučenia, poznamenal.

Podľa organizátorov došlo vlani v 25 krajinách sveta k poprave celkove 1634 odsúdencov na smrť, až 89 percent týchto popráv sa uskutočnilo v troch štátoch - Iráne, Pakistane a Saudskej Arábii.

Dejiskom trojdňového rokovania Svetového kongresu proti trestu smrti sú priestory opernej scény v Oslo. Predchádzajúcich päť svetových kongresov s rovnakým zameraním sa uskutočnilo postupne v Štrasburgu (2001), Montreale (2004), Paríži (2007), Ženeve (2010) a Madride (2013).

VATIKÁN, OSLO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti