OSN vyzýva na urýchlené odsúdenie severokórejských testov balistických striel

Severná Kórea sa dnes pokúsila opäť odpáliť balistickú raketu.
Zdroj: TASR

USA a Južná Kórea uviedli, že prvý test v stredu bol neúspešný, ale druhý test balistickej strely preukázal podľa Japonska "istý potenciál".

Bezpečnostná rada OSN sa v stredu mimoriadne zišla k severokórejskému skúšobnému odpáleniu dvoch balistických striel stredného doletu s doletom 3000 až 4000 kilometrov. Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová vyzvala na "naliehavé a jednotné odsúdenie" týchto testov, ktoré Severná Kórea stupňuje napriek medzinárodným sankciám.

Podľa hovorcu generálneho tajomníka OSN, Farhana Haqa, je stredajšie vypustenie dvoch balistických striel "trúfalý a nezodpovedný čin" a "úmyselné a veľmi vážne porušenie medzinárodných záväzkov" Severnej Kórey.

Vodca tejto krajiny, Kim Čong-un, označil stredajšie testy za "veľkú udalosť", ktorá posilňuje schopnosť Severnej Kórey uskutočniť jadrový útok a umožní jej, v prípade potreby, zaútočiť na americké ciele v Tichomorí.

USA a Južná Kórea uviedli, že prvý test v stredu bol neúspešný, ale druhý test balistickej strely preukázal podľa Japonska "istý potenciál". Kim Čong-un sa podľa BBC údajne osobne zúčastnil na uvedených testoch balistických striel. "Máme jasnú schopnosť zaútočiť globálnym a praktickým spôsobom na Američanov v Tichomorí," citovala ho severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Podľa expertov však Severná Kórea nie je schopná vyvinúť dostatočne malé jadrové hlavice, ktoré by mohla umiestniť na svoje balistické strely, hoci sa o to sústavne snaží. Balistické strely testuje aj odpálením z ponoriek, dodala BBC.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti