Poľskí pátrači po "zlatom vlaku" už dostali povolenie od pamiatkarov

Najdlhší pašerácky tunel medzi Mexikom a USA.
Zdroj: TASR/AP

Vedci na základe svojej analýzy potvrdili, že na 65. kilometri trate jestvuje zasypaný tunel.

Regionálny pamiatkarsky úrad v poľskom meste Vroclav udelil dnes povolenie pre vykopávky v oblasti 65. kilometra železničnej trate medzi Vroclavom a Walbrzychom. V danej oblasti sa už niekoľko dní pracuje na vyrovnávaní terénu, pretože práve tu sa predpokladá údajný vlak so zlatým pokladom z čias druhej svetovej vojny.

Informácie prinieslo internetové vydanie denníka Gazeta Wroclawska.
Za "zlatý" sa v Poľsku považuje obrnený vlak, ktorý koncom druhej svetovej vojny vypravili z vtedajšej nemeckej pevnosti Breslau (dnes Vroclav) do Walbrzychu, kde sa však stopa po ňom stratila. Niektorí odborníci i laickí hľadači pokladov v minulosti opakovane tvrdili, že Nemci mohli tento vlak ukryť v jednom z tunelov, pričom vchody doň mohli byť zasypané po bombardovaní sovietskym letectvom.

Správami o "zlatom vlaku" z čias druhej svetovej vojny žije Poľsko osobitne od vlaňajšieho augusta, keď sa k podielu z údajného nálezu prihlásili dvaja hľadači pokladov - Poliak a Nemec tvrdiaci, že vedia o mieste, kde sa nachádza.
Samotný vlak však až doteraz však nikto nevidel, aj keď horúčka pátrania po ňom dočasne nadobudla značné rozmery.

Vedci z Banskej univerzity v Krakove na základe svojej analýzy potvrdili, že na 65. kilometri spomínanej trate jestvuje zasypaný tunel, ale podľa ich stanoviska sa v ňom nenachádza žiadna vlaková súprava. Aktivisti z občianskeho združenia XYZ, ktoré sa venuje pátraniu, sa však nevzdávajú a naďalej dúfajú v nález "zlatého vlaku".

VARŠAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.