Takto sa vyvíjala noc, ktorá zmenila Európu

Britskí voliči si v referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie.
Zdroj: TASR

Briti si v nej zvolili odchod z Európskej únie.

Až 52 percent britov hlasovalo za odchod a 48 percent chcelo zostať v Európskej únii. Toto rozhodnutie otriaslo finančnými trhmi a vládne neistota. Nie je jasné, či odstúpi David Cameron a aký postup bude nasledovať. Osobitne sa to bude dotýkať našej krajiny, pretože od 1. júla sme predsedajúcou krajinou Európskej únie. Britský komentátori otvorene hovoria o kataklyzme, v ich politike toto rozhodnutie jednoducho mení všetko. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch.

Oficiálne výsledky brexitu

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to dnes oficiálne oznámila volebná komisia Spojeného kráľovstva.

Predsedníčka volebnej komisie Jenny Watsonová na radnici v severoanglickom Machestri uviedla, že potvrdzuje celkovo 33.577.342 odovzdaných hlasov. Z nich 16.141.241 bolo za zotrvanie Británie v EÚ a 17.410.742 za vystúpenie z únie. Zvyšných 25.359 hlasov bolo neplatných.

Za tzv. brexit teda hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, pokým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta.

Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov

Vystúpenie z EÚ získalo väčšinu hlasov v Anglicku a vo Walese, zatiaľ čo opačný tábor zvíťazil v Škótsku a v Severnom Írsku. Odporcovia brexitu mali prevahu vo všetkých volebných obvodoch na území Škótska, ako aj vo väčšine častí Londýna, v Liverpoole či Newcastli.

V Anglicku hlasovalo za vystúpenie z EÚ 53,4 percenta voličov, opačný názor vyslovilo 46,6 tamojších hlasujúcich.

Vo Walese bol pomer hlasov 52,5 k 47,5 percenta v prospech brexitu.

Škótski voliči sa jasnou väčšinou 62,0 percenta vyslovili za zotrvanie Británie v únii, proti nemu tam hlasovalo 38,0 percenta zúčastnených.

V Severnom Írsku dopadlo hlasovanie pomerom 55,8 k 44,2 percenta v prospech pokračovanie britského členstva v EÚ.

06:49 - Lídri Severného Írska už vyzývajú na hlasovanie o stanovení hraníc. StranaSinn Féin hovorí, že Londýn už nemôže zastupovať ich záujmy.

06:45 - Libra padla o 10 percent, takto nízko bola naposledy v roku 1985.

06:30 - Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo vo štvrtkovom referende aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Po sčítaní hlasov z 327 volebných obvodov v Spojenom kráľovstve vedú zástancovia odchodu krajiny z tohto 28-členného bloku. "Začínam snívať, že svitá nad nezávislým Spojeným kráľovstvom," vyhlásil na margo kryštalizujúcich sa výsledkov referenda líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage.

Zdroj: shutterstock


05:36 - Stúpenci brexitu vedú už o 800-tisíc hlasov. Šéf agentúry YouGov, ktorá predpovedala zotrvanie v EÚ, si priznal chybu. Účasť doteraz prekročila 71 percent a je najvyššia od volieb v roku 1997, kedy zvíťazili labouristi Tonyho Blaira. Pomer hlasov je 51,7 percent za odchod a 48,3 za zotrvanie.


Zdroj: TASR/AP

05:25 - Libra padla oproti doláru na 31 ročné minimum.

05.17 - "Čestnosť, slušnosť a viera v národ sa teraz chystajú vyhrať," povedal Nigel Farage BBC.


 
Zdroj: TASR

04:49 -
Tábor stúpencov tzv. brexitu totiž podľa najnovších výsledkov vedie voči opačnému táboru v pomere 51,48 ku 48,52 percenta hlasov, informovala dnes agentúra AP. Výsledky pochádzajú z 216 volebných obvodov, kde už hlasovacie lístky sčítali. Celkovo sa volí v 382 obvodoch.

04:43 - Euroskeptici vedú a majú 51,6 percent, to je 8 158 010 hlasov za vystúpenie a druhý tábor má 7 641 708 hlasov. Všetko nasvedčuje tomu, že sa blížime k historickému momentu.

04:31 - Nestálosť na trhoch pokračuje.

04:23 - Aktuálne je spočítaných 31 % všetkých hlasov. Výsledky zostávajú aj naďalej veľmi vyrovnané, 50,9 % voličov chce odchod z Únie.

04:14 - Výsledkový panel BBC04:05 - Stávkové kancelárie menia kurzy a predpovedajú brexit.

04:00 - K tesnému súboju o víťazstvo vo štvrtkovom referende o členstve Británie v Európskej únii sa počas celonočného sčítavania hlasov vyjadrilo viacero tamojších politikov. Vysokopostavený predstaviteľ Labouristickej strany John McDonnell podľa agentúry AP predpokladá rozdiel v konečných výsledkoch v rozmedzí jedného alebo dvoch percent.

Bývalý líder labouristov Ed Milliband pre spravodajskú stanicu Sky News taktiež uviedol, že výsledky budú veľmi tesné. "Zdá sa, že krajina je na konci tohto procesu rozdelená viac než na jeho začiatku. Pre premiéra to predstavuje veľkú výzvu," vyhlásil podpredseda labouristov Tom Watson. Podľa nemenovanej prieskumnej agentúry sú výsledky hlasovania "na hrane noža".

Sčítavanie hlasov v severoanglických oblastiach Leeds a Kirklees bolo nakrátko prerušené minútou ticha za nedávno zosnulú poslankyňu za opozičnú labouristickú stranu Jo Coxovú, ktorú minulý týždeň zavraždili.


Jej smrť šokovala krajinu a podnietila oba názorové tábory k tomu, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň.

03:50 - Spočítali už 18 percent hlasov a takýto je stav.

03:45 - Škóti väčšinovo podporili zotrvanie v Európskej únii.

Zdroj: TASR/AP

03:35 - Libra stále padá a podľa expertky bude na trhoch ráno neistota. Po vyhlásení výsledkov z Glasgowa sú vo vedení opäť zástancovia zotrvania.

03:30 - Hlasovanie je stále veľmi tesné, nikto si teraz nedovolí odhadnúť výsledok. Dá sa konštatovať, aj podľa vyjadrení analytikov, že ústrednou témou a mobilizačným prvkom je problém migrácie.

03:06 - Po spočítaní 1,5 milióna hlasovacích lístkov, stále vedu zástancovia odchodu s 51,8 percentami hlasov. V celom Spojenom kráľovstve sa k referendu zaregistrovalo 46,5 miliónov voličov. Zatiaľ sú známe výsledky 24 z 382 volebných obvodov.

Zdroj: VoxEurop/TWITTER

02:49 - Výsledky hlasovania vo štvrtkovom referende budú medzi nacionalistami a unionistami v Severnom Írsku veľmi rozdielne, pričom sa očakáva, že "možno 80 alebo 90 percent" nacionalistov zahlasuje za zotrvanie, kým unionisti sú v tomto ohľade "rozdelení v pomere 50:50", informuje spravodajca stanice BBC v Írsku Chris Buckler, podľa ktorého je jasné, že v Severnom Írsku prevážia hlasy odporcov tzv. brexitu.

V ďalšom regióne, kde sa v minulosti pokúsili o odtrhnutie sa od Británie - Škótsku -, zaznamenali pomerne nízku volebnú účasť na štvrtkovom referende. Škótska konzervatívna líderka Ruth Davidsonová, ktorá podporuje zotrvanie Británie v EÚ, vyhlásila, že sa nepredpokladá taká vysoká účasť, ako tomu bolo v roku 2014 pri referende o získaní nezávislosti Škótska. Napriek tomu by podľa nej mala tamojšia účasť dosiahnuť približne 70 percent.

Zdroj: TASR

Účasť v hlavnom meste Londýn je podľa BBC zatiaľ na úrovni 73,6 percenta. Pomerne nízku účasť - iba 56 percent hlásia z Glasgowa. Podľa experta na prieskum verejnej mienky Johna Curticea, ktorého cituje BBC, dosiahne celková účasť na tomto historickom referende zhruba 72 percent, pričom tábor, ktorý zvíťazí bude musieť dostať 16,4 milióna hlasov. Išlo by tak o prvý prípad celonárodnej účasti na referende nad 70 percent od roku 1997.

02:37- Aktuálne výsledky hovoria v prospech zástancov brexitu 473 688 proti 460 712, tí už oslavujú, do sčítania všetkých hlasov je ešte ďaleko. Podľa odborníka Johna Curtice vyhrá ten tábor, ktorý získa 16,4 milióna hlasov.

02:16 - Potvrdilo sa, že účasť bude rekordná, hlasovala až 75 percent Britov.

01:44 - "Euroskeptický džin vyletel z fľaše a viac sa tam nevráti," vyhlásil po štvrtkovom referende o členstve Británie v Európskej únii Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, ktorého v noci nadnes citovala agentúra AP.

Pre novinárov v Londýne tento zástanca tzv. brexitu ďalej povedal, že za odchod Británie z EÚ hlasovala "možno takmer polovica krajiny, možno jej tesná nadpolovica". Farage však opäť preladil na pesimistický tón, keď vyhlásil, že rozhodnutie vlády predĺžiť registračnú lehotu voličov pred hlasovaním pravdepodobne zahralo v prospech tábora za zotrvanie.

Zdroj: TASR/AP

"Bez ohľadu na to, či dnes v noci túto bitku vyhráme alebo nie, budeme víťazmi celej vojny. Získame späť našu nezávislosť aj svoju krajinu a jej hranice," vyhlásil Farage.

01:25 - Libra po zverejnení výsledkov v Sunderlande oslabila.

01:22 - Odporcovia brexitu zvíťazili aj v Newcastli a na Orknejách. Čiastkové výsledky štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ po Gibraltári oznámili aj ďalšie dva volebné obvody - Newcastle upon Tyne a Orknejské ostrovy. Podobne ako v Gibraltári zvíťazili aj v týchto obvodoch zástancovia zotrvania Británie v európskom bloku, informuje stanica BBC.

Podľa zverejnených údajov prevážili odporcovia tzv. brexitu v Newcastli v pomere 51 ku 49 percentám odovzdaných hlasov, zatiaľ čo na Orknejách je ich víťazstvo jednoznačnejšie, a to v podobe pomeru 63 ku 37 percentám. V prípade Gibraltáru, ktorý oznámil výsledky ako prvý, dosiahol tábor proti brexitu až 96-percentný podiel. Celkový pomer hlasov za a proti brexitu je podľa BBC zatiaľ 68.614 ku 91.915.

01:16 - Doterajšie výsledky

01:15 - Prvý vyhlásil výsledky referenda priamo na území Británie bol Newcastle-upon-Tyne. Účasť tu bola skoro 68 percent. Z nich bola mierna väčšina za zotrvanie v Európskej únii: 65 404 a za odchod hlasovalo 63 598 voličov. To je 51 percent proti 49.

01:12 - Podrobnejší rozbor štvrtkového prieskumu You Govukázal, že s vyšším vekom klesá podpora zotrvania Británie v EÚ. U mladých voličov do 24 rokov bola podpora zotrvania až 70 percent.

00:40 - Ako prvý vyhlásil oficiálne výsledky britského referenda Gibraltar. 19.322 voličov hlasovalo pre zotrvanie v Európskej únii, proti bolo 823 voličov. To je 94 percent proti šiestim.

00:26 - Vedúci zástanca kampane za odchod Británie z Európskej únie a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage po skončení štvrtkového referenda vyhlásil, že podľa prvých odhadov výsledkov jeho tábor v hlasovaní neuspel. "Vyzerá to tak, že priaznivci zotrvania zvíťazia s tesným náskokom," povedal Farage pre spravodajskú stanicu Sky News, ktorú cituje agentúra AP.

Ostatní čelní britskí politickí predstavitelia z oboch názorových táborov však poznamenávajú, že je príliš skoro hovoriť o tom, kto zvíťazil. Sčítavanie hlasov bude trvať celú noc, pričom konečné oficiálne výsledky sa očakávajú dnes skoro ráno. Na hlasovanie bolo zaregistrovaných vyše 46 miliónov oprávnených voličov spomedzi 65 miliónov obyvateľov Spojeného kráľovstva.

Zdroj: shuterstock.com

Tí odpovedali na zdanlivo jednoduchú otázku: "Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie alebo opustiť Európsku úniu?" Na základe neoficiálnych správ, že zvíťazia zástancovia zotrvania krajiny v 28-člennom bloku došlo v priebehu štvrtka k posilneniu britskej libry na finančných trhoch. Jej ešte výraznejšie posilnenie nastalo po uzavretí hlasovacích miestností o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ).

Priaznivci odchodu krajiny z EÚ, tzv. brexitu, tvrdia, že jedine takýto scenár povedie k obnoveniu moci britského parlamentu a získaniu kontroly nad imigráciou. Zástancovia opačného tábora pod vedením premiéra Davida Camerona sú presvedčení, že Británia bude bezpečnejšia a bohatšia ako súčasť EÚ.

00:16 - Zástancovia odchodu na internete zverejnili video, v ktorom do UK prepašovvali ilegálnych migrantov. Chceli tak ukázať, že je to teraz veľmi jednoduché.


00:08 - Poďakoval sa aj jeden z hlavných lídrov euroskeptikov, bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

00:00 - Britský premiér David Cameron sa poďakoval voličom, ktorí v dnešnom referende podporili zotrvanie krajiny v Európskej únii. "Vďaka patrí každému, kto zahlasoval za to, aby bola Británia silnejšia, bezpečnejšia a úspešnejšia v Európe," napísal Cameron na sociálnej sieti Twitter.

23:52 - Tu nájdete vtipné obrázky, ktoré ilustrujú Britániu po odchode z EÚ.

23:49 - Až 84 konzervatívnych poslancov, ktorý podporovali odchod Británie z EÚ, poslalo premiérovi Davidovi Cameronovi list, v ktorom potvrdzujú, že mandát aj naďalej viesť  Britániu.

23:46 - Referendum o pokračovaní alebo ukončení členstva Británie v EÚ sa konalo dnes na celom území Spojeného kráľovstva, ako aj v Gibraltáre, a mohlo sa na ňom zúčastniť takmer 46,5 milióna registrovaných voličov.

23:36 - Ešte niekoľko hodín pred uzavretím hlasovacích miestností vyzývali zástancovia oboch názorových táborov britských voličov, aby sa zúčastnili na historickom referende o zotrvaní alebo vystúpení krajiny z Európskej únie. Zoskupenie zástancov zotrvania s názvom Britain Stronger in Europe (Británia je silnejšia v Európe) na sociálnej sieti Twitter uviedli, že ľudia by mali zahlasovať za zotrvanie, ktoré prinesie "svetlejšiu budúcnosť pre vaše deti a nasledujúce generácie", informuje agentúra AP.

Predstavitelia kampane za odchod Británie z EÚ vyzvali obzvlášť obyvateľstvo voličských základní mimo Londýna a v Škótsku, kde sa očakáva silná podpora vystúpenia krajiny z únie, aby vyvinuli mimoriadne úsilie. Podľa bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona, ktorý stojí na čele kampane za odchod, prieskumy verejnej mienky naznačujú, že výsledok hlasovania bude tesný. Dodal, že "účasť je dobrá v oblastiach, kde to potrebujeme".

23:32 - Tu budú zverejnené výsledky z celej krajiny

23:20 - Libra je historicky silná - až 1,50 dolára.

23:18 - Nigel Farage líder protieurópskej strany UKIP pre TV Sky News pripustil, že vyhrali prívrženci zotrvania v EÚ.

23:15 - Po oznámení odhadu YouGov - libra okamžite posilnila.

23:10 - Podľa odhadu You Gov sú výsledky následovné: 52 percent za zotrvanie v EÚ a 48 percent za odchod

23:00 - Začína Sčítavanie hlasov a prvé predbežné výsledky by sme mali poznať okolo 01:30. Ak nenastanú problémy, konečné výsledky by mali byť známe približne "v čase raňajok" okolo 5:00 ráno. Miestom formálneho oznámenia konečných výsledkov bude radnica v severoanglickom Manchestri. Predpokladá sa rekordný počet voličov a čaká sa na spočítanie výsledkov z 382 volebných stredísk.

Hlasovanie v britskom referende o budúcnosti členstva krajiny v Európskej únii sa skončilo podľa plánu o 22.00 h tamojšieho času (23.00 SELČ). Informuje o tom britská vysielacia spoločnosť BBC.

22:52 - Prvý údaj o volebnej účasti v dnešnom referende: v Gibraltári prišlo hlasovať 83,65 percenta voličov.

22:45 - Priebeh referenda silne ovplyvnilo počasie, v Londýne celý deň výdatne pršalo.

Zdroj: TASR

22:30 - Premiér David Cameron vyzval posledných voličov. Do uzavretia volebných miestností zostáva necelých 30 minút.

BRATISLAVA/ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti