Británia sa rozhodla pre rozchod, takto vyzeral deň po

Padnutý pútač s heslom z brexitu Zostaťv Londýne.
Zdroj: TASR/AP

Prečítajte si sled udalostí, ktoré nastali po vyhlásení výsledkov referenda.

Európa bude bez Británie chudobnejšia: politicky, geopoliticky, ekonomicky aj ideovo. Bude v nej menej tlaku na liberálne trhové mechanizmy, teda na dereguláciu, prehlbovanie jednotného trhu, na ostrejší prístup voči Rusku a podpory ďalšieho rozširovania EÚ.

16:47 - Malta sa zdráha prevziať rotujúce predsedníctvo Európskej únie na celý rok 2017, namiesto zvyčajných šiestich mesiacov. V druhej polovici roka 2017 mala predsedať EÚ Británia. Predstavitelia tohto ostrova uviedli, že v únii stratili dôležitého partnera.

16.00 - Prezident USA Barack Obama dnes vyhlásil, že Británia i Európska únia zostanú napriek britskému rozhodnutiu opustiť EÚ "nenahraditeľnými partnermi" Spojených štátov, "Občania Spojeného kráľovstva prehovorili a my rešpektujeme ich rozhodnutie," povedal Obama s upozornením na "osobitný vzťah", ktorý majú Spojené štáty a Británia a tiež na jej úlohu ako spojenca v NATO.

15.58 - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes formou listu ubezpečil občanov Spojeného kráľovstva, ktorí pracujú v euroinštitúciách, že sa nemusia obávať straty zamestnania ani po odchode Británie z EÚ.

15.47 - Keďže odchod Británie z Európskej únie prebehne približne za dva roky, v blízkej budúcnosti by nemal poklesnúť záujem o predaj leteniek alebo zájazdov do tejto krajiny. Odhaduje to marketingový špecialista portálu Pelikan.sk Patrik Vas. Slabá libra ale môže zvýšiť ceny leteniek.

15.31 - Írskej vláde je "veľmi ľúto, že výsledkom referenda je, že Británia opustí Európsku úniu". Povedal dnes írsky premiér Enda Kenny po stretnutí svojej vlády, na ktorom rokovali o dôsledkoch brexitu.

Hlavné obavy írskej vlády podľa Kennyho slov "súvisia s potenciálnymi dopadmi (brexitu) na obchod a ekonomiku, na Severné Írsko, na spoločnú oblasť cestovania a na samotnú Európsku úniu", citovala ho tlačová agentúra DPA.

15.30 -  Po hlasovaní o brexite a jeho nečakanom výsledku sa investori usilujú nájsť pre svoj kapitál „bezpečné prístavy“. Informuje o tom DPA. Bezpečných prístavov majú niekoľko, najmä zlato, nemecké štátne dlhopisy a dlhopisy niektorých členov eurozóny.

Cena unce (31,1 g) zlata vyletela dnes až na 1358 USD. Je to jej najvyššia hodnota od leta 2014. Samotní britskí užívatelia internetu googlujú šesťkrát častejšie než zvyčajne na stránky obchodníkov so zlatom.

15.15 - Nigel Farage bol hosťom v rannej šou. Moderátorka mu položila otázku, z ktorej sa musel poriadne vykrúcať. Išlo o jeden zo sloganov kampane za brexit.

Zdroj: TASR/AP

13.36 - Čo bude pre Premier League znamenať vystúpenie Británie z EÚ? Po novom by pre viac ako stovku hráčov, ktorí v tejto súťaži pôsobia, nebolo možné splniť súčasné podmienky pracovného povolenia.

13.29 - Internet už zaplavujú vtipy o brexite.

Zdroj: Twitter/Daniel Hannan

13.00 - V Británii už zbierajú podpisy pod petíciu za nové referendum. Viac TU.

12.50 - V Dánsku sa referendum o členstve v Európskej únii konať nebude, vyhlásil dnes dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen.

12.35 - Británia by mala čo najskôr odštartovať proces rokovaní s Európskou úniou o svojom odchode, aby bolo možné predísť zbytočnej neistote v rámci spoločenstva. Zhodli sa na tom predstavitelia troch hlavných inštitúcií EÚ - predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz, ku ktorým sa pripojil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina zabezpečuje rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

12.22 - K brexitu sa vyjadril aj slovenský prezident Andrej Kiska.

12.16 - Rusko vyjadrilo dnes nádej, že britské vedenie v nových politických podmienkach preskúma svoj prístup k vzťahom s Ruskom, uviedol hovorca ruského prezident Dmitrij Peskov. Prezident Vladimir Putin má v pláne vyjadriť sa k tejto udalosti neskôr.

11.53 - Poľský exprezident Kwašniewski: "Toto je koniec Británie."

11.41- Donald Trump tlieska rozhodnutiu Britov vystúpiť z EÚ. "Vzali si späť svoju krajinu, je to veľká vec."

Zdroj: TASR

11.35 - Český exprezident Klaus: "Dnes je úžasný deň, mimoriadny deň, pretože to, čo sa stalo včera vo Veľkej Británii, je obrovské víťazstvo všetkých európskych demokratov, všetkých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnom svete a ktorí sú totálne nespokojní s tým, kadiaľ sa Európska únia uberá," vyhlásil to vo vysielaní Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. Dodal, že rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie zmení myslenie miliónov ľudí na starom kontinente a dnes by sme mali všetci oslavovať. 

11.21 - Európsky parlament žiada zvolať na utorok 27. júna mimoriadne plenárne zasadnutie. "Je potrebné rešpektovať vôľu voličov. Teraz potrebujeme rýchle a jasné rokovania o vystúpení z únie," zdôraznil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Zdroj: TASR/AP

11.10 - Slováci vo Veľkej Británii sa cítia byť ohrození výsledkami referenda. Prečítajte si, čoho sa obávajú.

11.06 - Český premiér Sobotka: Brexit nie je koniec sveta, únia sa však musí zmeniť. "Británia sa vydala inou cestou, než je európska integrácia. Je to rozhodnutie závažné a nezvratné. Briti budú mať menší vplyv na to, čo sa deje v Európe, a ich krajina bude celkovo slabšia," predpovedal Sobotka, ktorý rovnako ako český prezident Miloš Zeman očakáva, že krajinu čaká zápas o udržanie Škótska.

11.04 - Pohľad na brexit priamo z Bruselu: Takto ho vidia slovenskí europoslanci.

10.49 - Nemecký prezident Joachim Gauck zdôraznil, že po rozhodnutí Británie odísť z EÚ je dôležité "držať sa európskej myšlienky". "Mnoho dobrých Európanov má dnes pocity smútku," vyhlásil.

10.30 - Španielsko ponúklo Britom spolusuverenitu nad Gibraltárom.

10.09 - Ekonomická analýza brexitu: Aký to bude mať dopad na Slovensko?

10.06 - Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyzval britskú vládu, aby bezodkladne začala rokovať s Európskou úniou o novom postavení Británie vo svete.

Zdroj: TASR

10.00 - Lídri ostatných 27 členských krajín EÚ sú odhodlaní udržať "našu jednotu" po tom, ako sa Británia rozhodla z únie odísť, uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk v prvej reakcii na výsledok britského referenda a zároveň varoval pred "hysterickými" reakciami. 

9.56- "Nie je to žiadna tragédia, ale realita," reagoval premiér Robert Fico na výsledky britského referenda. Pozrite si jeho vyhlásenie.

Zdroj: Forex

9.48 - Francúzsky prezident Francois Hollande zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.

9.40 - Belgický premiér Charles Michel vyzval na konkláve lídrov EÚ v júli. 

9.35 - Prinášame reakcie slovenských politikov. Europoslankyňa Jana Žitňanská varuje pred domino efektom, keďže rozhodnutie Britov môže aj v ostatných krajinách naštartovať podobný proces. Nezávislý poslanec Miroslav Beblavý výsledok referenda prirovnal k slovenským voľbám.

9.20 - David Cameron odstupuje z postu premiéra. Čítajte viac.


7.45 - Televízia Markíza odvysiela dnes o 13.00 h mimoriadne správy.

7.35 - Silnú podporu zotrvaniu krajiny v únii vyjadrili voliči v Londýne a Škótsku, ich úsilie však podkopali slabé výsledky tohto tábora na severe Anglicka. Brexit podporili vo veľkom počte taktiež voliči vo Walese a anglických grófstvach.

Zdroj: TASR

7.22 - Nad britským finančným sektorom sa sťahujú mraky. Približne 2,2 milióna zamestnancov britského finančného sektora čakajú roky plné neistoty. Tisícom z nich hrozí, že prídu o prácu.

7.00 - Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z najnovších odhadov spravodajských staníc BBC a Sky News. Hlasy sú sčítané v 370 zo všetkých 382 volebných obvodov.

Za tzv. brexit podľa uvedených odhadov hlasovalo 52 percent voličov, kým za zotrvanie krajiny v tomto 28-člennom bloku sa vyslovilo 48 percent voličov. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch.

Zdroj: TASR

06:49 - Lídri Severného Írska už vyzývajú na hlasovanie o stanovení hraníc. Strana
Sinn Féin hovorí, že Londýn už nemôže zastupovať ich záujmy.

06:30 - Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo vo štvrtkovom referende aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

LONDÝN/kacs, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brexit

Dôležité udalosti