V piatok sme sa zobudili do novej Európy, Británia mení pravidlá hry

Británia na rázcestí
Zdroj: shutterstock

Štvrtková noc vojde do dejín Európy.

Výsledky britského referenda ukončili jednu historickú etapu. Bolo ňou usporiadanie Európy po druhej svetovej vojne a 43-ročné členstvo Británie v európskom spoločenstve, ako aj pokoj v Severnom Írsku.

Populizmus a demagógia

Demokracia nie je perfektná a bezchybná, no nič lepšie sme nevymysleli. Preto si kladieme otázku: „Aká demokracia dnes v noci vyhrala?" Bol to populizmus a demagógia euroskeptických lídrov alebo Britániu naozaj najviac ohrozuje poľský inštalatér.

Dnešné ráno pripomína prebudenie z poriadnej opice. Zdá sa, že ako prvý sa z nej prebral Nigel Farage, keď mu moderátorka stanice ITV položila otázku, či vie garantovať, že tých 350 miliónov libier, ktoré dáva Veľká Británia do Bruselu každý týždeň, teraz pôjde do zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: TASR/AP

Zobudili sme sa do novej Európy, kde malé štáty ako Škóti a Severní Íri môžu byť nové piliere integrácie a tie veľké sa verejne zriekli európskej myšlienky. Názov Spojené kráľovstvo začína mať symbolický význam, pretože Sinn Féin už avizovala voľbu za samostatnosť a Škóti chcú nové referendum.

Cameron a jeho dieťa

Najkomickejšou postavou celej tejto ságy je britský premiér David Cameron, ktorého doslova „zožralo" vlastné dieťa. Cameron sa z euroskeptika zmenil na proeurópskeho politika, ktorý sa pragmaticky tvári, že len plní vôľu svojho ľudu. Vrcholom cynizmu je, že mu desiatky euroskeptických poslancov vyjadrili podporu a nežiadali ho o odstúpenie.

„Nová Európa bude chudobnejšia. Politicky, geopoliticky, ekonomicky aj ideovo. Bude v nej menej tlaku na liberálne trhové mechanizmy, teda na dereguláciu, prehlbovanie jednotného trhu, na ostrejší prístup voči Rusku a podpory ďalšieho rozširovania EÚ," vysvetlila Zuzana Gábrižová z Euractiv.

Zdroj: TASR

Očakáva sa posilnenie Nemecka, Francúzka a začnú sa rokovania o vystúpení, ktoré bude viesť Európska komisia na základe mandátu od členských štátov. Bude sa musieť vytvoriť nový model fungovania Európy i samotnej Británie.

„Prvotné následky budú zlé. Británia sa bude nachádzať vo veľkej neistote ohľadom budúcnosti svojho obchodu, keďže nemá uzavreté takmer žiadne obchodné dohody so svetom. Britská libra a akcie prudko oslabia," doplnil Ižip.

Analytici sa zhodujú, že je koniec hry na urazené dieťa a Brusel už nebude Londýnu robiť ďalšie ústupky.

„Dohoda z februára je všetko, čo môže UK dostať, bez ohľadu na výsledok referenda. „In is in, out is out," dodala Gábrižová.

Množstvo problémov

Panujú obavy, že za odchod z EÚ by mohli hlasovať aj Taliansko a Dánsko, slovami Nigela Faragea: „Euroskepticizmus sa stal mainsteamovým názorom."

To všetko v dobe začínajúceho slovenského predsedníctva, obrovskej nezamestnanosti v juhoeurópskych štátoch, neutíchajúceho prúdu utečencov, vojny v susedných krajinách a drzého vydierania európskych krajín zo strany Turecka.

Zdroj: TASR

Takýto tlak žiadna krajina neustojí sama a Európa dnes potrebuje pravých Európanov. Nové myšlienky a hlbokú reformu, ktorá ju ochráni pred tým, aby vo svetovom meradle nezačala hrať druhé husle (možno ich už hrá).

Svet sa dnes v noci zmenil, Briti ukázali Bruselu svoj chrbát, no verme, že budeme mať toľko rozumu a my im neukážeme ten náš. Stále sme kolíska civilizácie a súčasná geopolitika nás aj tak donúti hľadať silných partnerov.

BRATISLAVA/RADO KOZÁK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme brexit

Dôležité udalosti