Británia a EÚ sa už hádajú o načasovaní rokovaní o rozchode

Brexit
Zdroj: TASR

Referendum vyvolalo politické a finančné otrasy vo svete.

Británia a Európska únia ešte ani nezačali rokovať o rozchode, o ktorom rozhodlo britské referendum, a už sa hádajú, konštatovala dnes tlačová agentúra AP. Víťazná strana štvrtkového referenda uviedla, že nie je dôvod ponáhľať sa s uplatnením článku 50 Lisabonskej zmluvy EÚ, ktorý spustí dvojročný proces rokovaní o nových zmluvách medzi Britániou a EÚ. Premiér David Cameron, ktorý v piatok ohlásil svoju rezignáciu, povedal, že tento proces začne až jeho nástupca, ktorého budú konzervatívci vyberať na októbrovom výročnom zjazde strany.

Ale predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes povedal, že si Briti odhlasovali vystúpenie z únie "a nemá zmysel čakať až do októbra s ... rokovaním o podmienkach ich odchodu. Chcel by som začať ihneď," citovala ho tlačová agentúra AP. Juncker povedal, že nepôjde o "priateľský rozchod" a dodal, že to "aj tak nikdy nebola veľká láska".

Referendum vyvolalo politické a finančné otrasy vo svete. Britská libra klesla na najnižšiu úroveň od roku 1985 v dôsledku obáv, že prerušenie vzťahov s jednotným trhom poškodí britskú ekonomiku a oslabí postavenie Londýna ako globálneho finančného centra.
Rozhodnutie britských voličov pre odchod z EÚ vyvolalo zemetrasenie aj v britskej politike. Konzervatívcov čaká boj o kreslo predsedu strany, ktorý nahradí Camerona a niektorí členovia opozičnej Labouristickej strany dúfajú v odvolanie ich predsedu Jeremyho Corbyna, dlhoročného kritika EÚ. Obviňujú ho, že nedokázal zjednotiť stúpencov strany, aby v referende hlasovali za zotrvanie v EÚ.

Labouristický poslanec Frank Field dnes povedal, že Corbyn "očividne nie je tá správna osoba, ktorá by mala viesť stranu do volieb, pretože nik si nemyslí, že naozaj zvíťazí. Evidentne potrebujeme niekoho, o kom by verejnosť uvažovala ako o alternatívnom premiérovi," povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice BBC.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa dnes stretne so svojou vládou v Edinburghu na rokovaní o dôsledkoch referenda. Väčšina Škótov hlasovala za zotrvanie v EÚ, kým väčšina voličov v Anglicku za odchod z únie. Sturgeonová, ktorá je predsedníčkou Škótskej národnej strany bojujúcej za nezávislosť, v piatok povedala, že Škótsko hlasovalo za zotrvanie v EÚ a teraz je "vysoko pravdepodobné", že bude musieť byť nové referendum o nezávislosti od Británie.

V predchádzajúcom referende v roku 2014 sa totiž Škóti rozhodli pre zotrvanie vo zväzku s Britániou, ale mnohí z nich toto rozhodnutie podmieňovali tým, že Británia zostane v EÚ.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Juncker

Dôležité udalosti