„Nechceme tu poľskú háveď!“ V Británii sa množia útoky na prisťahovalcov

„Odchod z EU, žiadna poľská háveď"
Zdroj: Twitter

Len pár dní po referende sa po celej Británii množia útoky na prisťahovalcov z východnej Európy.

Pribúdajú správy o rasistických a xenofóbnych útokoch. Medzi Britmi aj prisťahovalcami sa šíri obava, že ich bude pribúdať. Denník The Independent prišiel so správou, že od referenda bolo hlásených viac ako sto prípadov rasových útokov a výziev k nenávisti.

Londýnska polícia oznámila aj incident, kedy niekto na poľské centrum vo východolondýnskej štvrti nastriekal nápis: „Fuck ...!". Útok sa odohral v ranných hodinách v pondelok. Centrum tu stojí od roku 1964, pracovníci strediska hanlivý nápis odstránili. Podľa informácií, ktoré sa objavili na Twitteri, sa tam medzitým objavil iný nápis: „Choďte domov!"

Imigrácia z postkomunistických krajín bola jedným z kľúčových faktorov a nosnou témou prívržencov brexitu.

Britániu vystrašil poľský inštalatér

Najviac prisťahovalcov z východnej Európy žijúcich v UK je z Poľska, žije ich tam takmer milión. Kritici kampane za odchod jej už skôr vyčítali, že sa uchyľuje ku xenofóbnej rétorike a otázku migrácie zneužila. V meste Huntingdon v grófstve Cambridgeshire miestna polícia vyšetruje letáky s nápisom „Odchod z EU, už žiadna poľská háveď".

Objavili sa ráno v schránkach miestnych poľských rodín a rozdávali ich aj pred miestnou školou.

„Stáva sa, že ľudia sú zastavovaní na uliciach a hovoria im, volili sme Leave (odchod), tak choďte preč! A to nehovoria iba jednotlivcom, ale aj celým rodinám, mnohé z nich sú tu už päť generácií," povedala bývala predsedníčka konzervatívnej strany Sayeeda Warsi. Jeden diskutujúci sa vyjadril, že na Poliakov treba lepší odstraňovač.

Poľka Agata Brzezniak, ktorá prišla do Británie ako sedemnásťročná cez štipendium a dnes si tu robí doktorát. Novinám The Independent povedala, že len pár hodín po vyhlásení výsledkov referenda sa jej jedna žena na ulici pýtala, či je Poľka. Keď jej odpovedala, že áno, žena jej povedala, nech sa bojí, že bude potrebovať víza, aby mohla zostať v „jej" krajine.

„Ženin zlý úsmev ma rozplakal," dodala.

Aj v centre Londýna

Podľa Bloombergu k incidentom dochádza aj v centre kozmopolitného Londýna. 26-ročný Francúz Sebastian, kráčal v piatok s matkou cez londýnsky Kensington. Keď okoloidúci muž počul, že hovoria po francúzsky, začal na nich kričať: „Choďte preč!".

Briti o útokoch informujú aj na Facebooku a Twitteri. Jedna z účastníkov debaty na sociálnej sieti napísala, že v Londýne staršia žena v autobuse škodoradostne povedala mladej Poľke s dieťaťom, aby si vystúpila a šla sa pobaliť.

Zdroj: Twitter

Profesorka z Univerzity v Coventry Heaven Crawleyová uviedla v piatok na Twitteri: „V pondelok večer išla dcéra z práce a videla, ako skupina mladíkov zatlačila do rohu moslimku s výkrikmi: „Vypadni!", volili sme „Odchod".

„Tón niektorých výrokov v kampani legitimizoval rasistickú rétoriku", povedal londýnsky právnik a aktivista Labouristickej strany Jasvir Singh. "Je tu hlučná menšina, ktorá sa cíti povzbudená výsledkami referenda, ktoré sú dôvodom k tomu, aby zo seba dostala nenávisť."


Bratislava/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brexit

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.