Britská vláda vytvorí špeciány útvar pre záležitosti brexitu

Britský premiér David Cameron počas príchodu na rokovanie v druhý deň summitu EÚ v Bruseli.
Britský premiér David Cameron počas príchodu na rokovanie v druhý deň summitu EÚ v Bruseli. Zdroj: TASR

Od piatku bolo na území Británie zaznamenaných vyše sto rasistických incidentov.

Britská vláda oznámila dnes vytvorenie osobitného oddelenia, ktoré začne pracovať s agendou týkajúcou sa tzv. brexitu.

Nový útvar

Vláda, ktorá rokovala dnes popoludní, zároveň zdôraznila, že referendum o nezávislosti je "tou poslednou vecou", ktorú Škótsko potrebuje, uviedla tlačová agentúra Belga. Premiér David Cameron, ktorý sa od piatku, keď oznámil svoj odchod z funkcie do troch mesiacov.

Vyhýbal mediálnym vyhláseniam, po dnešnom rokovaní vlády odsúdil sériu xenofóbnych incidentov na území Spojeného kráľovstva, ku ktorým došlo po oznámení výsledkov minulotýždňového referenda o členstve Británie v EÚ. Nový vládny útvar sa bude intenzívne zaoberať reformami, ktoré bude konzultovať s premiérom predtým, ako s nimi predstúpi pred svojich partnerov z EÚ.

Nebude nové referendum

Britská vláda v súvislosti s referendom, ktoré krajine odporučilo odchod z EÚ, poukázala aj na to, že Škótsko má rovnaké dôvody zostať v Spojenom kráľovstve, aké malo pred 18 mesiacmi, keď sa konalo referendum o jeho nezávislosti a v ktorom Škóti nezávislosť odmietli. "Nové referendum, rozdeľujúce ľudí, je posledná vec, ktorú Škótsko potrebuje," uvádza sa v stanovisku britskej vlády.

Hovorca vládneho kabinetu z Downing Street zároveň tlmočil názor premiéra, podľa ktorého treba odsúdiť víkendové nenávistné incidenty nahlásené z viacerých kútov krajiny. Neznámi páchatelia v nich zastrašovali imigrantov a vyzývali ich na "návrat domov".

Šokovaní diplomat

Poľský veľvyslanec v Londýne Witold Sobków v tejto súvislosti uviedol, že je "šokovaný a hlboko zasiahnutý" týmito incidentmi a xenofóbnymi urážkami adresovanými poľskej komunite žijúcej v Británii.

Belgická televízna stanica RTBF s odkazom na britské zdroje pripomenula, že vyše sto rasistických incidentov bolo zaznamenaných na území Brtánie od piatku, keď boli oficiálne oznámené výsledky referenda o členstve Británie v EÚ.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Škótsko

Dôležité udalosti