Politická neistota v Británii rastie, aj Wales naznačil snahu o nezávislosť

Zástava Walesu
Zdroj: shutterstock

Wales si nemôže dovoliť, aby sa stal zabudnutou časťou anglicko-waleskej entity.

Waleská nacionalistická strana Plaid Cymru (Strana Walesu, približná výslovnosť: pla-id kemri) zosilní svoje snahy o dosiahnutie nezávislosti Walesu od zvyšku Spojeného kráľovstva.

Skoré rokovania

Uviedla to šéfka tejto strany Leanne Woodová v reakcii na výsledky minulotýždňového referenda o zotrvaní Británie v EÚ. Jej stanovisko priniesla agentúra Reuters.
Správa z Walesu prichádza v deň, keď britský premiér David Cameron bude na summite EÚ v Bruseli čeliť tlaku ostatných 27 národných lídrov únie, aby jeho krajina objasnila poreferendovú situáciu, čo najskôr začala rokovania o odchode z EÚ a aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy.

Britskí politici z oboch táborov - tí, čo podporovali brexit, i tím združený okolo Camerona, ktorý viedol kampaň za zotrvanie v EÚ - sa však s prípravami na "rozvod" s úniou neponáhľajú a kým k tomu dôjde, snažia sa nájsť spôsoby, ako upokojiť Škótsko a jeho odstredivé tendencie, ako si udržať Gibraltár, kde sa 95 percent voličov vyslovilo za doterajšie vzťahy s EÚ, a ako presvedčiť Severné Írsko, aby zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Politická neistota

Vystupňovanie snáh Plaid Cymru o nezávislosť Walesu by ešte viac zhoršili súčasnú politickú neistotu v Británii. Woodová priznala, že výsledok referenda z 23. júna pre jej stranu "všetko zmenilo".
"V každom prípade však so škótskym hlasovaním za zotrvanie v EÚ Británia v blízkej budúcnosti prestane existovať. Aj Severné Írsko zvažuje svoju budúcnosť. Wales si nemôže dovoliť, aby sa stal zabudnutou časťou anglicko-waleskej entity," zdôraznila šéfka waleských nacionalistov.

Strana Plaid Cymru oznámila, že čoskoro usporiada osobitnú konferenciu zameranú na analýzu situácie v postbrexitovom období. Podpora nezávislosti je medzi obyvateľmi Walesu nižšia ako v Škótsku. Voliči z Walesu v referende 23. júna väčšinou hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Wales

Dôležité udalosti