Prečo ste tu? Chcete predsa odísť, podpichol Juncker Faragea

Juncker sa s Farageom nakoniec priateľsky rozlúčil
Zdroj: YouTube

Juncker bol osobný a priznal, že z odchodu je smutný.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker si „šťuchol" do lídra euroskeptickej strany UKip Nigela Faragea. Čo tu robíte? Veď bojujete za odchod," prehlásil Juncker behom dnešného mimoriadneho jednania v Európskom parlamente.


„Musíme rešpektovať britskú demokraciu a spôsob, akým vyjadrila svoj názor," začal Juncker svoj príhovor, keď ho členovia UKip odmenili potleskom, obrátil sa k nim.

„Toto je posledný krát, kedy tu tlieskate, do istej miery som naozaj prekvapený, že tu ste. Britský ľud hlasoval za odchod, vy bojujete za odchod, tak prečo ste tu?" Prerušil svoju reč.


Bol pomerne osobný, priznal, že z výsledkov referenda je smutný a nebude sa za to ospravedlňovať. „Nie som robot ani šedivý byrokrat," verím, že ostaneme priatelia. Odmietol aj chýry o tom, že je chorý. „Nie som unavený ani chorý, tak ako tvrdia nemecké médiá. Za Európu budem bojovať do posledného dychu," povedal.

Od britskej vlády teraz očakáva, že čo najskôr objasní svoj postoj k brexitu. Tajné jednania vopred odmietol a vôbec neprichádzajú do úvahy.

Farage v parlamente vystúpil hneď po ňom a nešetril kritikou namierenou proti EÚ. „Nahovárate si, že európsky projekt funguje a Británia bude jedinou krajinou, ktorá vystúpi," vyhlásil.

Po štvrtkovom hlasovaní v Británii, ktoré sa skončilo úspechom euroskeptikov, sa výzvy na vypísanie podobného referenda začali ozývať aj z Holandska, Francúzska a Fínska.

Úniu tiež vyzval k uzavretiu rozumnej bezcolnej dohody s Veľkou Britániou. Na obnovenie ciel vraj EÚ doplatí oveľa viac. Poslanci ho vysmiali.

„Briti teraz ponúkajú maják nádeje" zvyšku európskeho kontinentu po tom, čo minulý štvrtok v referende väčšinou hlasov odobrili odchod Británie z EÚ. V prejave vysvetlil, že "jednoduchí ľudia" v britskom referende odmietli "veľkú politiku" v snahe získať späť svoju krajinu. Farage sa vyslovil za rýchle začatie rokovaní o podmienkach odchodu Británie z EÚ. Súčasne však trvá na tom, že "nijaká dohoda je pre Spojené kráľovstvo lepšia než aktuálna prehnitá, ktorú máme."

Časť kolegov-europoslancov Faragea vypískala a vysmiala, keď vyzval EÚ, aby Británii ponúkla dobrú obchodnú dohodu. Upozorňoval pritom, že ak by sa tak nestalo, mohli by byť ohrozené pracovné miesta v nemeckom automobilovom priemysle.


„Vtipné nie, keď som sem pred sedemnástimi rokmi prišiel a povedal som, že povediem kampaň za britský odchod, smiali ste sa. Musím povedať, že teraz sa už nesmejete," poznamenal. Dostalo sa mu hlasitého bučania a pokrikov, euroskeptici mu zas tlieskali.

Nebral si servítky ani proti europoslancom, povedal, že vie, že niektorí z nich nikdy normálne nepracovali ani nevytvorili jediné miesto. Z hľadiska sa opäť ozvalo bučanie, situáciu musel upokojiť predseda parlamentu Martin Schulz.

BRUSEL/ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Juncker

Dôležité udalosti