Bratislava bude hostiť dôležitý summit, lídri tu budú riešiť brexit

Prípravy na slovenské predsedníctvo
Zdroj: TASR

Bez slobody pohybu nemôže existovať ani prístup na jednotný trh.

Lídri krajín EÚ dnes na záver summitu v Bruseli zdôraznili, že sú "absolútne odhodlaní" zachovať jednotu po minulotýždňovom referende, v ktorom sa rozhodlo o odchode Británie z eurobloku.

Informoval o tom dnes predseda Európskej rady Donald Tusk. Diskusie lídrov budú podľa neho pokračovať na neformálnom summite EÚ v Bratislave, ktorý sa uskutoční 16. septembra pod taktovkou slovenského predsedníctva v EÚ, uviedla agentúra DPA.

Zdroj: TASR/AP

Najvyšší predstavitelia štátov EÚ rokovali od utorka v Bruseli o ďalšom postupe a budúcnosti únie po očakávanom brexite. Na dnešných pracovných raňajkách Európskej rady dnes po prvý raz chýbal predstaviteľ Spojeného kráľovstva. Národní lídri 27 členských krajín sa na nich stretli bez britského premiéra Davida Camerona.

V záverečnom vyhlásení varovali Britániu, že ak si bude chcieť aj po brexite užívať výhody vyplývajúce zo spoločného európskeho trhu, nebude môcť obmedzovať občanom EÚ vstup na svoje územie. "Bez slobody pohybu nemôže existovať ani prístup na jednotný trh," vyhlásil Tusk.

O ďalšom postupe v súvislosti s brexitom budú lídri EÚ podrobnejšie diskutovať na septembrovom bratislavskom summite.

BRUSEL/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bratislava

Dôležité udalosti