Do Európy prišlo medzi utečencami 17 stúpencov IS

Utečenci
Zdroj: TASR

Niektorí z nich sú už po smrti, iní za mrežami.

O 17 stúpencoch tzv. Islamského štátu, ktorí sa vydali na cestu do Európy sťaby utečenci, informoval v sobotnom (2. 7.) vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung šéf nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy Hans-Georg Maassen.

Väčšina z týchto osôb je podľa jeho slov za mrežami alebo po smrti. Dvaja prišli o život pri teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015

Maassen však poukázal na fakt, že džihádisti vlastne nepotrebujú využívať migračnú vlnu, skôr tu ide o demonštráciu ich sily, dodal.

Nemecká polícia dostala už doteraz stovky podnetov o džihádistoch, ktorí sa zamiešali medzi utečencov. Iba zlomok týchto informácií je však využiteľný a opodstatnený, tvrdia tamojšie bezpečnostné zdroje. Podľa ich názoru došlo aj k mnohým zavádzajúcim a neoprávneným obvineniam. Len v časti takýchto prípadov došlo naozaj k otvoreniu vyšetrovania.

Začiatkom júna zadržali tri osoby podozrivé z terorizmu v nemeckých spolkových krajinách Severné Porýnie-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko a Brandenbursko. Spolková prokuratúra ich podozrieva z prípravy útoku v centre Düsseldorfu z poverenia IS. Všetci žili v spolkovej republike v ubytovniach pre žiadateľov o azyl.

BERLÍN/TAR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

ONLINE: Moskva si nie je istá, či potrebuje obnovenie vzťahov so Západom, uviedol Lavrov ON-LINE
  • Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Moskva zváži ponuky na opätovné nadviazanie vzťahov so Západom, no premyslí si, či je takýto krok potrebný.

  • Ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev je pripravený na výmenu vojnových zajatcov s Ruskom.

  • Kríza na Ukrajine nie je regionálnym ale globálnym problémom.