Zahraničné

Parlament prepustil Tymošenkovú a odvolal ministra vnútra

Julia Tymošenková.jpg

Parlament pri hlasovaní využil svoje nové právomoci.

Ukrajinský parlament v piatok odvolal ministra vnútra Vitalija Zacharčenka za použitie neprimeranej sily voči demonštrantom počas protivládnych protestov, pri ktorých tento týždeň zahynuli desiatky osôb.

Odvolanie ministra je ďalším ústupkom voči opozičným demonštrantom, ktorí Zacharčenka vinia z brutálnych zásahov. Minister sa viackrát nechal počuť, že proti extrémistom je nutná sila. Parlament pri hlasovaní využil svoje nové právomoci, ktoré mu umožňujú menovať a odvolávať kľúčových ministrov.

Parlament v piatok tiež odsúhlasil prepustenie uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorá je vo väzbe už vyše dvoch rokov. Za odkriminalizovanie skutku, ktorého sa mala dopustiť, hlasovalo 310 poslancov, 54 bolo proti.

Znamená to, že Tymošenková sa nedopustila žiadneho trestného činu. Do väzenia ju na sedem rokov poslali za zneužitie právomocí v súvislosti s nevýhodnou zmluvou na nákup ruského plynu. Zatiaľ nie je jasné, kedy ju prepustia z väzenia v Charkove.

Násilie si podľa opozičných zdrojov od utorka vyžiadalo najmenej 128 obetí na životoch ako aj niekoľko stoviek zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

KYJEV/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti