Islamský štát plánoval niekoľko útokov v Kuvajte, zadržali piatich ľudí

Útok na mešitu v Kuvajte.
Zdroj: TASR

Cieľom islamistov mali byť šiitská mešita a objekt ministerstva vnútra.

Bezpečnostné zložky v Kuvajte zmarili niekoľko plánovaných útokov tzv. Islamského štátu (IS) a zadržali piatich Kuvajťanov, ktorí sa priznali k plánovaniu teroristických útokov a členstvu v IS. Oznámili to v noci nadnes agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na kuvajtské ministerstvo vnútra.

Cieľom útokov islamistov mali byť šiitská mešita a objekt ministerstva vnútra. Podarilo sa odhaliť tri skupiny páchateľov. Jednu z nich tvoril kuvajtský policajt a dvaja občania tohto štátu na Arabskom polostrove. U oboch Kuvajťanov, ktorí sa k plánovaniu útokov priznali, sa našli dva samopaly kalašnikov a munícia.

Druhá bunka sa skladala z kuvajtskej matky a jej syna, ktorých zadržali v Sýrii a deportovali späť do Kuvajtu. Syn prerušil inžinierske štúdium vo Veľkej Británii a pridal sa k IS po tom, čo jeho brat, bojujúci tiež v radoch islamistov, zahynul v boji, uviedlo ministerstvo vnútra.

Zadržaný bol aj 18-ročný mladík, ktorý sa priznal k plánovaniu samovražedného útoku. Uskutočniť ho chcel v utorok, keď sa končí moslimský pôstny mesiac ramadán. Ministerstvo vnútra nekonkretizovalo, kedy k zatknutiam došlo. Oznámilo však, že stále pátra po ďalších dvoch podozrivých.

V mešite v metropole Kuvajtu sa vlani 26. júna odpálili počas piatkových modlitieb saudskoarabský samovražedný atentátnik s väzbami na IS, pričom zabil 26 ľudí. V súvislosti s týmto útokom odsúdili na smrť jedného muža, ďalších osem dostalo tresty väzenia.

KUVAJT/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kuvajt

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.