Stoltenberg kritizoval pokračujúci trend znižovania výdavkov na obranu

Jens Stoltenberg
Zdroj: TASR

Šéf aliancie opakovane pripomína, že spojenci by si mali plniť svoje záväzky z Walesu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg kritizoval dnes niektoré z 28 členských krajín Severoatlantickej aliancie, že nezastavili trend znižovania výdavkov na obranu, čo protirečí ich záväzkom zo summitu aliancie vo Walese v roku 2014. Súčasne potvrdil, že k stretnutiu Rady NATO-Rusko dôjde až po varšavskom summite.

Klesajúci trend

Štyri dni pred naschádzajúcim summitom NATO vo Varšave Stoltenberg v bruselskom sídle aliancie vyzval členov tohto zoskupenia, aby sa viac snažili o zvrátenie klesajúceho trendu rozpočtových výdavkov na obranu. Konkrétne krajiny však nemenoval.

"Musíme obnoviť naše záväzky vynaložiť viac financií a lepšie na obranu," povedal šéf aliancie na tlačovej konferencii, ktorá bola venovaná nadchádzajúcemu summitu NATO.

Šéf aliancie opakovane pripomína, že spojenci by si mali plniť svoje záväzky z Walesu. Ich cieľom je zastavenie klesajúcej krivky štátnych výdavkov na armádu a postupné zvyšovanie rozpočtov na obranu, a to až do výšky dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2020. V minulom roku európski spojenci a Kanada mierne navýšili celkové výdavky na obranu NATO, viaceré členské krajiny to však neurobili.

NATO - Rusko

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že svoje záväzky si neplní napríklad ani Belgicko, na ktorého území je sídlo aliancie. To zaznamenalo prepad výdavkov na obranu z vlaňajších 0,91 na tohtoročných 0,85 percent HDP. Stoltenberg zároveň uviedol, že k zasadnutiu Rady NATO-Rusko by nemalo dôjsť pred summitom vo Varšave, ale až "krátko potom".

Cieľom tohto stretnutia je zlepšiť transparentnosť vo vzájomnej komunikácii a snaha vyhnúť sa neželaným vojenským incidentom medzi oboma stranami.
"Rada NATO-Rusko môže zohrať dôležitú úlohu ako fórum pre dialóg" uviedol šéf NATO. Podľa neho je potrebné "zvýšiť predvídateľnosť" vo vojenských záležitostiach medzi oboma stranami.  Zdroje z prostredia aliancie už naznačili, že vhodným termínom pre zasadnutie Rady NATO-Rusko bude streda 13. júla.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NATO

Dôležité udalosti