Zahraničné

Tymošenková prehovorila k demonštrantom v Kyjeve

Juliju Tymošenkovú prepustili
Zdroj: SITA

Nadšení ľudia jej mávali a kričali "Julija, Julija".

Ukrajinská expremiérka a opozičná líderka Julija Tymošenková prehovorila v sobotu večer z invalidného vozíka k demonštrantom na Námestí nezávislosti v Kyjeve. Podľa vlastných slov tam zbadala "odlišnú Ukrajinu" a zdôraznila, že tí, ktorí stoja za obeťami protestov, nesmú ostať nepotrestaní.

Nadšení ľudia jej mávali a kričali "Julija, Julija". Tymošenková ich označila za "hrdinov storočia" a poďakovala sa im. Vyjadrila presvedčenie, že sa čoskoro všetko zmení a Ukrajina sa stane súčasťou Európskej únie. "Dokážete to, zmeníte Ukrajinu," povedala. Demonštrantom tiež sľúbila, že už ich "nikto nezradí" a ona sa "vracia do práce".

Zdroj: SITA

Tymošenkovú po vyše dvoch rokoch prepustili z nemocnice v Charkove, kde ju zadržiavali. Stalo sa tak po tom, čo v piatok parlament odkriminalizoval skutok, ktorého sa mala dopustiť.

Znamená to, že Tymošenková nespáchala žiadny trestný čin. Do väzenia ju na sedem rokov poslali za zneužitie právomocí v súvislosti s nevýhodnou zmluvou na nákup ruského plynu.

Expremiérka obvinenia odmietala a považovala ich za politicky motivované kroky jej rivala Viktora Janukovyča. Európska únia žiadala jej prepustenie ako jednu z podmienok podpisu zmlúv s Ukrajinou, čo prezident Janukovyč odmietol. Nepodpísanie zmlúv v konečnom dôsledku viedlo k súčasným demonštráciám a politickej kríze.

KYJEV/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti