Theresa Mayová je odhodlaná zrealizovať rozhodnutie voličov o brexite

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová.
Zdroj: TASR/AP

Jedinou kandidátkou na oba posty tak po odstupujúcom premiérovi Davidovi Cameronovi zostala ministerka vnútra

Zo súboja o post šéfky Konzervatívnej strany a zároveň britskej premiérky odstúpila dnes štátna tajomníčka ministerstva energetiky Andrea Leadsomová.

Jediná kandidátka

Jedinou kandidátkou na oba posty tak po odstupujúcom premiérovi Davidovi Cameronovi zostala ministerka vnútra Theresa Mayová (59). Informovala o tom agentúra DPA.
Krátko predtým, než Leadsomová (53) oznámila rozhodnutie o stiahnutí svojej kandidatúry Mayová predstavila svoje priority, ktoré chce realizovať ako predpokladaná nová šéfka konzervatívcov a predsedníčka vlády.

Prisľúbila pritom, že bude rešpektovať rozhodnutie voličov, ktorí v referende z 23. júna rozhodli o odchode Británie z EÚ. A to napriek tomu, že v predreferendovej kampani agitovala proti brexitu, informovala agentúra DPA. "Nedôjde k pokusom ostať v EÚ... nebudú pokusy vrátiť sa do nej zadnými dverami," povedala dnes Mayová (59) svojím prívržencom a novinárom v rámci spustenia svojej kampane. Dodala, že Konzervatívna strana bude pod jej vedením slúžiť ľuďom, ktorí pracujú, a zasadí sa o to, aby z úspechov britskej ekonomiky profitovali všetci obyvatelia Spojeného kráľovstva.

Konzervatívna strana

Leadsomová svoje odstúpenie z kampane zdôvodnila výrazne väčšou podporou, ktorú má v rámci konzervatívnej strany jej súperka Mayová. Zdôraznila tiež, že je v záujme všetkých konzervatívcov, aby sa súboj o post nového lídra čo najviac skrátil, aby sa nepredlžovala neistota vyvolaná júnovým referendom. Theresa Mayová má podľa nej všetky predpoklady na to, aby zrealizovala odchod Británie z EÚ za čo najlepších podmienok. "Podnikanie potrebuje istotu.

A my potrebujeme mať čo najskôr nového premiéra," uviedla Leadsomová.
Predpokladá sa, že po jej odstúpení sa proces voľby nového šéfa Konzervatívnej strany sa skráti oproti pôvodne plánovaným deviatim týždňom. Meno nového predsedu strany malo byť ohlásené do 9. septembra. Z premiérskeho postu by mal Cameron odísť v októbri.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brexit

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.