Haagsky tribunál odmietol územné nároky Pekingu v Juhočínskom mori

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR/AP

Čína verdikt súdu nebude rešpektovať.

Medzinárodný súd v holandskom Haagu odmietol dnes rozsiahle územné nároky Pekingu v oblasti Juhočínskeho mora. Čína reagovala vyhlásením, že verdikt súdu nebude rešpektovať, informovala agentúra DPA.

Historický verdikt

Arbitrážny tribunál Stáleho rozhodcovského súdu (PCA) dospel k záveru, že neexistuje nijaká právna báza na podporu čínskych nárokov na spornú časť Juhočínskeho mora, ktorú si nárokujú aj viaceré ďalšie krajiny regiónu.
Žalobu voči Číne vzniesli pred haagskym súdom Filipíny, ktoré dnešný verdikt privítali ako historický.


Čínsky rezort diplomacie vo svojej reakcii zdôraznil, že Peking neuznáva jurisdikciu PCA a jeho rozhodnutie preto považuje za neplatné. Súčasne odsúdil Filipíny za to, že jednostranne iniciovali medzinárodné arbitrážne konanie.

Čína nemá nárok

Sudcovia uviedli, že akékoľvek prípadné historické práva Číny v Juhočínskom mori strácajú platnosť, ak sú v rozpore s medzinárodnou konvenciou OSN, na základe ktorej boli v oblasti zriadené exkluzívne ekonomické zóny jednotlivých krajín.

Tribunál zároveň skritizoval Peking za to, že na jednom z tamojších sporných útesov vybudoval veľký umelý ostrov, čím spôsobil nenávratné škody na ekosystéme koralových útesov.

HAAG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Haag

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.