Muž so zbraňou vyvolal paniku. Polícia uzavrela sídlo amerického Kongresu

Budova Kapitolu vo Washingtone
Zdroj: Internet

Je to už druhýkrát za tento týždeň.

Sídlo amerického Kongresu, washingtonský Kapitol, a budovy v jeho areáli v utorok nakrátko uzavreli po tom, čo neďaleko sa nachádzajúce podozrivé osoby strieľali na policajtov zo samopalu. Polícia zatkla troch mužov, keď zastavila ich auto asi dva bloky od Kapitolu, oznámila policajná šéfka Cathy Lanierová.

Washingtonská policajná hovorkyňa Alice Kimová predtým uviedla, že polícia dostala krátko po 16.00 h miestneho času varovanie pred mužom so zbraňou pohybujúcim sa neďaleko armádnej základne Fort McNair v juhozápadnej časti Washingtonu, ležiacej približne 2,4 kilometra južne od Kapitolu. Polícia následne sledovala jeho auto do tunela vedúceho pod pamätníkom National Mall. Keď auto vchádzalo do tunela, niekto vystrelil na policajtov "zo samopalu", dodala Lanierová.

Policajti streľbu neopätovali. "Boli práve uprostred preplneného tunela a v takejto situácii to neprichádzalo do úvahy," vysvetlila Lanierová s tým, že zbraň zahodili páchatelia v tuneli, kde ju policajti našli. Polícia tam objavila aj veľké množstvo munície.
Následne zatkla na mieste činu dvoch podozrivých a vzala ich do väzby. Tretí ušiel z miesta činu a spôsobil uzatvorenie okolia aj Kongresu. Po jeho zadržaní bola oblasť opäť sprístupnená.

Polícia poslala o 16.20 h e-mail zamestnancom Kongresu, aby zatvorili a zamkli dvere a nepribližovali sa k vonkajším vchodom a oknám. Okolo 16.45 h cez amplióny oznámila, že všetko je v poriadku. Snemovňa reprezentantov aj Senát mali práve zasadnutia, pričom členovia snemovne hlasovali. Zákonodarcovia v Senáte sa vyjadrovali k prerokovávanej téme zo svojich miest v zasadacej sále.

Turisti sedeli na balkóne pre návštevníkov Senátu a očividne nevedeli o aktuálne sa odvíjajúcej situácii. Je to už druhýkrát za necelý týždeň, čo Kapitol uzavreli. V USA pritom vládne nervozita po nedávnych streleckých útokoch na policajtov.
Minulý týždeň 8. júla americký Kapitol nakrátko uzavreli po správach, že žena so zbraňou sa pokúša vstúpiť do budovy. Ukázalo sa, že ide o falošný poplach.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti