Zahraničné

Zemanova popularita klesá. Na vine je alkohol a nemiestne poznámky

Miloš Zeman
Zdroj: SITA

Najväčšie sympatie si stále drží u komunistických voličov a voličov sociálnej demokracie.

Popularita českého prezidenta Miloša Zemana pomaly klesá. Kladne ho hodnotí len 15 percent obyvateľov ČR a stráca už aj medzi tými, ktorých hlasy ho v januári vyniesli do prezidentského úradu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý denník Mladá fronta DNES zverejní vo svojom dnešnom vydaní, informoval portál iDNES.cz.

Zdroj: SITA
Najviac ľuďom vadí Zemanova obľuba alkoholu a nereprezentatívne vystupovanie. Tento dôvod uviedla takmer polovica z 38 percent tých, ktorí v prieskume agentúry Focus pre MF DNES hodnotili prezidenta negatívne. Ďalších 42 percent hodnotí prezidentovo počínanie neutrálne a 15 percent opýtaných je s jeho úradovaním spokojných.

Priaznivcom prezidenta sa na ňom najviac páči, že je "mužom z ľudu", ktorý má sociálne cítenie a nad nikoho sa nevyvyšuje. Sú tiež presvedčení, že sa snaží urobiť poriadok v politike, oceňujú jeho vzdelanie a stálosť názorov.

Najväčšie sympatie si Zeman stále drží u komunistických voličov a voličov sociálnej demokracie. Naopak kritikou nešetria voliči pravicových strán, najmä ľudovcov.
Zemanovi predchodcovia sa v prvých mesiacoch v úrade tešili vždy veľmi vysokej popularite - okolo 80 percent. Súčasnej hlave štátu v marci podľa agentúry CVVM dôverovalo ešte 51 percent občanov ČR, v septembri to už bolo iba 48 percent.

Podľa iDNES.cz si Zeman uvedomuje pokles svojej popularity, o čom svedčia zmeny v jeho tíme: zosadil neskúsenú hovorkyňu Hanu Burianovú a zbavil sa právomoci udeľovať milosti, ktorú delegoval na ministerstvo spravodlivosti s tým, že ide o "monarchistický prvok".

PRAHA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.