Toto je organizátor pokusu o prevrat, tvrdí Erdogan. A žiada jeho vydanie z USA

Fethullah Gülen.
Fethullah Gülen. Zdroj: TASR/AP

Aktuálne informácie po nevydarenom pokuse o vojenský prevrat v Turecku.

V Turecku sa uskutočnil pokus o vojenský prevrat. Časť armády obsadila letiská, strategické mosty do Európy a v televízii oznámili, že preberajú moc v krajine. Puč nakoniec nebol úspešný, zomreli však desiatky ľudí.


19.00 - Noc bola v Turecku mimoriadne krvavá. Po tom, ako armáda oznámila, že preberá moc, vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí. Do skorého rána sa v Istanbule a Ankare ozývali výbuchy a streľba. Pozrite si zhrňujúcu reportáž TV Markíza.


18.45 - Turecké médiá informujú o tom, že zatkli miestopredsedu tureckého Ústavného súdu Alparslana Altana.

18.30 - Situácia v Turecku sa po pokuse o štátny prevrat z noci na dnes vrátila do normálu. V letoviskách v krajine je pokoj a nie sú odtiaľ hlásené žiadne incidenty, pričom na Atatürkovom letisku v Istanbule obnovili lety.

17.25 - Na sociálnych sieťach sa objavila fotografia bitých vojakov, ktorí sa vzdali. Britská novinárka Hannah Lucinda Smith zverejnila snímku na zemi spútaných polonahých vojakov v budove istanbulského súdu.

Agentúra Reuters informovala o asi päťdesiatich vojakoch pri moste Bospor, ktorí sedia na zemi, civilisti chodia okolo a bijú ich.

17.05 - Niektorí zo zadržaných vojakov vyšetrovateľom povedali, že nevedeli, že sa zúčastňujú prevratu. Velitelia im vraj povedali, že ide o vojenské cvičenie.

16.05 - Úrad tureckého najvyššieho prokurátora v Ankare sa rozhodol vziať 140 členov Najvyššieho súdu a 48 členov Rady štátu do väzby s ohľadom na vyšetrovanie pokusu o prevrat, píše ČT24.

13.34 - Bosporský prieplav bol znova otvorený pre lodnú dopravu.

12.41 - Turecký armádny vrtuľník Blackhawk pristál dnes na letisku v meste Alexandrupolis na severovýchode Grécka. Jeho posádka - sedem príslušníkov tureckej armády a jeden civilista - požiadali v krajine o azyl.

11.45 - Podľa tureckého premiéra bolo zadržaných 2800 ľudí, počet obetí sa zvýšil na 265, zranených je 1440.

10.51 - Prezident Erdogan vyzval ľudí, aby vyšli dnes večer (sobota) do ulíc. "Dnes večer tam musíme byť. Nový pokus o prevrat môže nastať kedykoľvek".

10.43 - Šéf generálneho štábu oznámil, že počas prevratu prišlo o život 104 ľudí. O budovu generálneho štábu v Ankare sa stále bojuje.

10.15 - Organizácia UNESCO až do odvolania prerušila zasadnutia v Istanbule.

09.52 - Väčšina letov je obnovených, niektorí turisti aj napriek situácii letia na dovolenku do Turecka.

09.20 - TV Markíza odvysielala druhé mimoriadne Televízne noviny k situácii v Turecku.


09.18 - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odsúdil pokus o prevrat v Turecku.

09.01 - Agentúra AP uviedla, že obetí je už okolo 90.

08.49 - Podľa agentúry Reuters bolo v súvislosti s pučom zatknutých cez 1500 ľudí.

08.47 - Ľudia už vychádzajú do ulíc, vláda tvrdí, že má situáciu pod kontrolou. V Ankare sa chystá mimoriadna parlamentná schôdza.

08.40 - Náčelníka generálneho štábu tureckej armády Hulusiho Akara vyslobodili dnes zo zajatia vzbúrencov po tom, ako ho vrtuľníkom presunuli z armádneho ústredia v Ankare na leteckú základňu Akincilar na okraji hlavného mesta.

08.16 - Prezident Erdogan považuje prevrat za vlastizradu a je to podľa neho dôvod na "vyčistenie" armádnych zložiek. Myslí si, že je to dielo duchovného Fethullaha Gulena, ktorý žije v exile v Spojených štátoch. Prezident ho dlho obviňuje, že sa pokúša využiť svojich stúpencov v armáde, aby zvrhli vládu.

07.30 - Zatkli 754 členov ozbrojených síl. Úrad tureckého prezidenta spresnil, že počas pokusu o prevrat bolo zabitých najmenej 60 ľudí. Tisícky sú v nemocniciach v Ankare a Istanbule.

03.09 - Prezident Erdogan sa objavil v dave svojich prívržencov pred letiskom v Istanbule. Všetko nasvedčuje tomu, že pokus o prevrat nebol úspešný.

02.55 - Silná explózia otriasla Ataturkovým letiskom v Istanbule. Približne v rovnakom čase tam malo pristáť lietadlo s prezidentom Erdoganom.

02.44 - Podľa hovorkyne Travel service sobotňajšie charterové lety z Antalye na Slovensko ako aj opačným smerom by sa mali uskutočniť podľa plánu. Cestujúcim však odporúča potvrdiť si informáciu ráno na bratislavskom letisku.

02.42 - Tureckým parlamentom otriasli ďalšie dve explózie.

02.23 - Vládne sily majú situáciu v krajine pod kontrolou, vyhlásil turecký premiér Yildirim. Pučistom, ktorí sa zmocnili armádnych vrtuľníkov pohrozil, že budú zostrelení.

02.12 - Pokus o prevrat nebol úspešný a skončil sa, oznámil hovorca tajnej služby. Približne v rovnakom čase začala vysielať štátna televízia TRT.

01.53 - Turecká armáda začala strieľať do ľudí zhromaždených na moste v Istanbule. Turecké médiá hlásia prvých dvoch mŕtvych civilistov.

01.40 - Podľa informácií Fox News vrtuľník vystrelil raketu na parlament v Ankare.

01.35 - Objavujú sa prvé informácie o mŕtvych civilistoch. K streľbe došlo na námestí Taksím v Istanbule, kde sa zišli tisícky ľudí.

01.07 - Podľa Slovenky, ktorá sa nachádza v Istanbule je už najmenej 17 mŕtvych policajtov a pred malou chvíľou stíhačka zostrelila vrtuľník, informovala TV Markíza v mimoriadnych Televíznych novinách.


0.37 - Turecký prezident Tayyop Erdogan údajne hľadá azyl v Európe, informovala televízia NBC News, ktorá sa odvoláva na americké vojenské zdroje.

0.34 - Na TV Markíza pripravuje mimoriadne správy, ktoré odvysielame o 01.07 hod.

0.32 - Streľba v Ankare aj v Istanbule. Armáda obsadila strategické ciele - parlament aj budovu tajnej služby. Ľudia vyšli do ulíc.


0.30 - V Turecku je momentálne 1523 Slovákov, reálne počty však môžu byť ešte vyššie. Nemali by byť v dôsledku najnovších udalostí bezprostrednom ohrození, najmä nie v turistických strediskách.

"Odporúčame zachovať pokoj, nevychádzať z ubytovacích zariadení a dodržiavať pokyny miestnych zložiek. Nezapájať sa do verejných zhromaždení a akcií v uliciach miest," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

0.20 - Štátna polícia sa údajne snaží vrátiť späť krajinu pod kontrolu vlády. Ak naozaj k tomu dôjde ku stretom, tak môžu byť veľmi krvavé.

0.05 - V Ankare sa ozýva streľba, vraj ju spustili aj vrtuľníky. Po uliciach zas jazdia tanky.


23.53 - Silná explózia v Ankara. Podľa neoficiálnych správ explózia nastala v budove štátnej televízie TRT.

23.38 - Prezident Erdogan vyzval ľudí, aby vyšli do ulíc a zabránili vojenskému prevratu.

23.34 - Turecké ozbrojené sily v plnej  miere prevzali kontrolu nad krajinou, uviedla turecká tlačová agentúra Dogan, ktorá sa odvolávala na armádne zdroje.


23.29 - Prezident Erdogan je naďalej pri moci, tvrdí prezidentská kancelária.

23. 21 - Turecká vláda stratila legitimitu a zvrhli ju , uvádza sa v stanovisku armádnej skupiny vo vysielaní tureckej štátnej televízie, upozornil Bloomberg. Dodali, že vládu zvrhli kvôli autokratickému spôsobu vládnutia prezidenta Erdogana a hrozbe terorizmu.

23.15 -  Americký šéf diplomacie John Kerry verí, že v Turecku bude mier, stabilita a kontinuita.

23.00 - V krajine polmesiaca je obmedzený podľa Reuters prístup k sociálnym sieťam - Facebook, Twitter a kanálu YouTube.

22.45 - Prezident Erdogan by mal byť údajne v bezpečí.

22.30 - Všetky letiská v Turecku sú uzatvorené , turecká armáda vyhlásila stanné právo a zákaz vychádzania, informovala AFP s odvolaním sa na štátnu televíziu.

22. 19 - Nad tureckým hlavným mestom Ankara zaznamenali v piatok (15. 7.) prelety vojenských lietadiel, vojenské vozidlá blokujú i mosty v Istanbule. Informuje agentúra AP.Podľa tureckej tlačovej agentúry Dogan došlo k zablokovaniu jednosmernej premávky na istanbulskom moste cez Bospor, ako aj na Moste Fatiha Sultána Mehmeta vojenskými vozidlami.ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Turecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.