K útoku v Nice sa prihlásil Islamský štát

Vodič nákladiaku vrazil úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais.
Zdroj: TASR

Útoky s použitím vozidiel nie sú v Európe ničím novým, ale štvrtkový predstavuje jeden z najkrvavejších v novodobých dejinách kontinentu.

K útoku na promenáde v Nice sa prihlásila v sobotu (16. 7.) teroristická organizácia Islamský štát. Informovala o tom agentúra AP, ale agentúra Amak, ktorá je napojená na islamistov.

Podľa internetového vyhlásenia, z ktorého cituje agentúra DPA, bol páchateľ tohto teroristického útoku "vojakom" Islamského štátu. "Osobou, ktorá zrážala (nákladným autom) v Nice, bol vojak, vykonávajúci tento útok ako odpoveď na výzvy zamerať sa na subjekty štátov koalície bojujúcej proti Islamskému štátu," píše sa vo zverejnenom vyhlásení. To údajne pochádza od tlačovej agentúry Amak, blízkej IS, pričom sa odvoláva na nemenované "zdroje".

Pravosť tohto vyhlásenia podľa DPA nebolo možné overiť, predstavuje však typický spôsob, akým sa IS v posledných mesiacoch hlási k významným útokom.

Vodič 25-tonového nákladiaku vrazil vo štvrtok večer okolo 22.30 h. úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily. K incidentu došlo tesne po slávnostnom ohňostroji.

Útoky s použitím vozidiel nie sú v Európe ničím novým, ale štvrtkový útok, pri ktorom zahynulo najmenej 84 ľudí a viac ako 200 sa zranilo, predstavuje jeden z najkrvavejších v novodobých dejinách kontinentu.

Francúzsky premiér Manuel Valls v piatok (15. 7.) vyjadril presvedčenie, že 31-ročný páchateľ pochádzajúci z Tuniska bol "nepochybne" radikálnym islamistom.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil v ten istý deň trojdňový štátny smútok na pamiatku obetí, ktorý sa začal sobotu.

Európa zažíva ťažké časy. Tri obrovské teroristické útoky za posledný rok zmenili jej tvár. Mnohí európsku budúcnosť veľmi ružovo nevidia a hovoria, že akútne potrebuje zmeny. V myslení ľudí aj v politike voči terorizmu.NICE/TASR, AP

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Turecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.