Zahraničné

Južná Kórea a USA začali spoločné vojenské cvičenia

Vojenská prehliadka v Južnej Kórei
Zdroj: SITA

Cvičenia sa konajú napriek požiadavkám Pchjongjangu, aby ich Soul a Washington zastavili.

Južná Kórea a Spojené štáty začali dnes každoročné spoločné vojenské cvičenia v čase, keď v Severnej Kórei pokračujú opätovné stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou. S odvolaním sa na juhokórejské médiá o tom informovala agentúra DPA.

Cvičenia sa konajú napriek požiadavkám Pchjongjangu, aby ich Soul a Washington zastavili. KĽDR najskôr pohrozila zrušením stretnutí rodín, plánovaných od 20. do 25. februára, neskôr však súhlasila s ich pokračovaním - prvým od roku 2010.

USA a Južná Kórea uskutočňujú dve vojenské cvičenia. Jedno, zamerané na koordináciu velenia, potrvá dva týždne a zúčastní sa na ňom 10,000 juhokórejských a 5200 amerických vojakov.

Druhé, výcvik operácií v teréne, bude za účasti 7500 Američanov pokračovať do polovice apríla. Vlani sa na ňom zúčastnilo približne 200.000 Juhokórejčanov, tento rok však ich počet bude nižší vzhľadom na nasadenie vojakov súvisiace s vtáčou chrípkou a odstraňovaním následkov snehovej kalamity.

Pchjongjang pravidelne obviňuje USA a Južnú Kóreu z toho, že na vojenských cvičeniach plánujú útok na Severnú Kóreu, čo obe krajiny popierajú.

Tohtoročné manévre majú byť "nenápadnejšie" vzhľadom na pokračujúce stretnutia rodín, uviedla tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na predstaviteľa juhokórejskej armády.
USA majú v Južnej Kórei približne 28.500 vojakov.

SOUL, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.