Islamský štát ukázal útočníka z nemeckého vlaku. Zverejnili aj video s vyhrážkami

Mohamed Riyad - útočník z nemeckého vlaku.
Zdroj: YouTube

Útočiaceho migranta polícia pri pokuse o útek z miesta činu zastrelila.

Štyria členovia hongkonskej rodiny sú obeťami brutálneho útoku, ktorého sa v pondelok večer dopustil iba 17-ročný afganský imigrant na cestujúcich vo vlaku na trase medzi Treuchlingenom a Würzburgom v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

Bojovník z IS

Oznámila to dnes stanica BBC s využitím informácií hongkonského denníka South China Morning Post. Útočník sekerou a nožom zranil štyroch ľudí z Hongkongu, z toho dvoch ťažko. Medzi zranenými je 62-ročný muž, jeho 58-ročná manželka, ich 27-ročná dcéra a jej 31-ročný priateľ. Spolu s nimi cestoval aj 17-ročný syn, ktorý zranenia neutrpel.

Páchateľ pri útoku zranil ešte aj ďalšiu ženu, ale už mimo vlaku, ktorý medzitým zastavil. Útočiaceho migranta polícia pri pokuse o útek z miesta činu zastrelila. Würzburská polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že 14 ďalších pasažierov vlaku utrpelo šok a musela im byť poskytnutá odborná psychologická pomoc.

Tlačová agentúra Amak, ktorá je propagandistickým médiom Islamského štátu (IS), vyhlásila, že útočník bol "bojovníkom" tejto teroristickej organizácie.

Bol to náš vojak," chváli sa tlačová agentúra Islamského štátu Amaq. Na internete zverejnila video dlhé 2 minúty a 20 sekúnd, na ktorom je zobrazený údajný útočník. Video sa volá "Nemecko - video vojaka Islamského štátu Mohameda Riyada, ktorý vykonal útok vo Würzburgu".

https://www.youtube.com/watch?v=p7M_FXn3vxo


"Spácham samovražedný útok v Nemecku. Budem s vami bojovať tak dlho, kým mi bude v žilách prúdiť krv. Zabijem vás!" hrozí na videu terorista z vlaku.

Video je autentické, potvrdili dnes bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann i predstavitelia ďalších zainteresovaných nemeckých orgánov. Muž na videu je útočníkom, povedal hovorca spomínaného ministra. Objasnenie jeho identity sa opiera okrem iného o porovnanie tvárí Spolkovým kriminálnym úradom. Navyše sa našli aj svedkovia, ktorí zistili, že videozáznam bol nakrútený v nemeckom Würzburgu.

Afganský tínedžer, ktorý požiadal o azyl po tom, ako prišiel do Nemecka ako maloletá osoba bez sprievodu dospelých, žil v utečeneckom stredisku v meste Ochsenfurt a neskôr sa ho ujala pestúnska rodina.

Objavili zástavu

Vyšetrovatelia v izbe páchateľa objavili zástavu Islamského štátu - teroristickej organizácie pôsobiacej v Sýrii, Iraku a Líbyi - , ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za mnohé útoky proti civilistom v Európe i inde. Podľa svedeckých výpovedí útočník pri svojom ataku kričal heslo v arabčine "Alláhu akbar", čo znamená "Boh je najväčší".

Podľa bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna je však priskoro hodnotiť, či bol páchateľ členom tejto džhihádistickej sekty, alebo sa zradikalizoval sám. K incidentu došlo len niekoľko dní po masakre vo francúzskom meste Nice, kde islamský fanatik nákladným vozidlom smrteľne zrazil 84 osôb. K zločinu sa prihlásil tiež Islamský štát (Dáiš).

BERLÍN/TASR, TVNOVINY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti